Световноизвестна софтуерна компания направи неотдавна свое проучване за нагласите на преподаватели в Централна Европа за използването на най-новите технологии за виртуална реалност (VR) и включването им в класните стаи. Почти половината анкетирани подкрепят идеята. Най-голям ентусиазъм проявяват учителите под 30 години, от които 58 на сто биха използвали виртуалната реалност в помощ на училищната работа. Тези и други интересни данни могат да бъдат намерени на страниците на Computerworld България – най-влиятелният специализиран вестник в областта на ИТ в страната, с който си „сверяват часовника“ компании от държавния и частния сектор.Всяка година изданието провежда конкурс и отличава най-добрите ИТ проекти на годината. За 2016 г. повечето номинирани проекти са от частния сектор, а по-малко, но по-значими по обхват, са тези, разработени и внедрени в публичната сфера.
Изненадващо за непосветената аудитория, голямата награда изданието присъди за проект на Националния осигурителен институт, който позволява по-бърз и безпрепятствен достъп до осигурителната система на гражданите. Росен Желязков, председател на държавната агенция „Електронно управление“, връчи наградата на победителя.
НОИ за всички е традиционна и консервативна институция, но тя демонстрира модерно мислене и с това далеч изпреварва други сектори на държавната администрация – пояснява Росен Желязков. – Техният проект е доказателство, че електронното управление не е самоцел. То е процес, който трябва да промени мисленето, с предоставянето на качествени,достъпни административни услуги, така че в един момент гражданите и бизнесът все по-малко да общуват с държавата по стария, традиционен начин. Така всички ще спестят от най-важния ресурс, който имаме и това е времето. Чрез отличения проект на НОИ се спестява повече от 30 на сто от времето, което осигурителите и осигурените лица влагат за своите административни дейности.
Това не е първата награда, но е интересна. Тя е за проект, който включва мониторинг и информационна система за Черно море. Изградили сме електронна платформа, на която има данни, въведени от партньорите ни. До нея имат достъп организациите, които се интересуват от тях, а това са Софийският университет, БАН, Морското училище и всички, които се занимават с морето. По оперативна програма „Черно море“ възнамеряваме да кандидатстваме с партньори от Румъния, Турция, Грузия и с тях да изградим пълноценна информационна мрежа за морето, което ни свързва. Основно това засяга екологичните параметри на Черно море, а също и рибните ресурси. Надявам се проектът ни да прерасне и в тази посока– за наблюдение на рибните ресурси в различни участъци. Екологията е съществена част от нашата дейност, а за целта привличаме и нови партньори. От сайта на нашата агенция има препратка към сайта на платформата. Тя е достъпна и всеки, заинтересован от тази проблематика може да види какви реални данни предоставяме.
Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..
В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..