„Ела в моя музей, очакват те приключения” – такава е поканата, която отправя културологът, отдаден на каузата за българските музеи – Тодор Петев.Той е завършил изкуствознание в САЩ и дълги години е работил в различни музеи там, като „Метрополитън“ и към университетите в Принстън и Харвард. След завръщането си в България се опитва по всякакъв начин да допринесе за развитието на музеите у нас. Създал е своя фондация, наречена „Моят музей“, чрез която се опитва да търси партньори в лицето на големите и малки такива институции в страната ни. По думите му, е дошло време да се помогне на музейните специалисти така, че да изпълнят социалната и образователна функция на музеите.
Идеята на фондацията на Тодор Петев е на музеите в страната да започне да се гледа и като на институция, която може по съвременен и адекватен начин да се включи в образователния процес. Как може да стане това? Примери дава самият Петев:
Мисията на фондацията се съдържа и в името „Моят музей“,музеят, за който всеки един от посетителите, независимо дали е дете или възрастен, може да намери нещо интересно лично за себе си в колекциите, в пространството на музеите. Иска ни се хората да почувстват музеите като техни. Какво може да направи един музей, за да може всеки посетител да се идентифицира с него, с колекцията, с посланията, които носи? Музеят може да предложи възможности за творчески, социални съпреживявания, в този смисъл ние казваме „моят музей“.
До сега съмишлениците на Тодор Петев са си сътрудничели с Регионалния исторически музей в Пловдив и с четири музея в София. От няколко години по тяхна инициатива се провежда програма, наречена „Семейни съботи в музея“. Обхванала е 4 софийски музея с богати колекции. Тази програма тръгна много добре в Националния политехнически музей в София – казва Петев. – Един от хората, които аз обучих, Васил Макаринов, тогава беше стажант към фондацията. В музея побързаха да му предложат работа като уредник там. Инициативата пък, която започнахме тогава, продължи да се развива и миналата година тя бе удостоена с национална награда за социална програма в музеите, връчена ни в Парламента. Тодор Петев добавя, че перспективи има, но процесът е бавен и труден. Конкретно за работата на музеите с ученици пречки създава сложният административен механизъм, който изисква разрешение за излизане на децата извън пространството на училището. Затова и преподавателите не са мотивирани. Алтернативата е в семейните посещения. По думите на Тодор Петев „Семейна събота в музея“ може да бъде развита на практика във всеки музей.
Снимки: личен архив и dnevnik.bg
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..