Договаряният в продължение на дни пряк предизборен дебат между лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП Корнелия Нинова не се състоя поради противоречия за формата му. Въпреки високия обществен интерес и готовността на три национални телевизии да излъчват диспута, ГЕРБ не отстъпи от искането си освен партийните лидерите в диспута да участват и експертни екипи, а БСП – от претенцията дебатът да е само между лидерите. ГЕРБ обвини Нинова, че е избягала от спора, а БСП обвини Борисов, че не се е явил от страх да отговаря на неудобни въпроси. Провалът на дебата не позволи да се чуят от най-високо ниво тезите на основните претенденти за изпълнителна власт в България, но ясно показа някои други неща.
Видя се, че опасенията от пагубна за страната следизборна коалиция между ГЕРБ и БСП са нереалистични. Такава коалиция е нежелана не само за десния Реформаторския блок, но и за значителна част от избирателите, които според социологическите изследвания макар да нямат ясно изразено предпочитание за ляво или дясно управление, не желаят съюз между ГЕРБ и БСП.
Споровете около диспута показаха висока агресивност между ГЕРБ и БСП, а тя според наблюдателите може да стимулира ориентиране на избиратели към по-малките партии. Предвид малката разлика в подкрепата за двете най-големи политически партии, това усложнява предвижданията за следизборно прегрупиране на силите. Според социологическите сондажи 36% от хората предпочитат десноцентристка коалиция около ГЕРБ, а около 29 на сто - лявоцентристко управление около БСП. Подкрепата за ГЕРБ обаче е във низходяща, а подкрепата за БСП във възходяща фаза и разликата е толкова малка, че някои говорят за паритет, при който в следизборните договаряния може да отреди решаваща роля на третата по значимост сила – националистическата коалиция Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА и ВМРО. Около споровете за диспута Корнелия Нинова фактически не изключи коалиране с патриотите, заявявайки, че за социалистите невъзможни партньори са само ГЕРБ и ДПС. Засега патриотите се въздържат от ангажиращи изявления в това отношение, но многозначително твърдят, че и ГЕРБ, и БСП са заимствали елементи от техните програми.
Стигна се до парадоксална ситуация три по принцип конкуриращи се телевизии да правят опити да преодолеят непримиримостта между основните политически опоненти и да направят дебата възможен. След като първо изготвиха съвместно регламент за отразяване на диспута, БНТ, bTV и Нова предложиха на опонентите в сряда вечер първо да се проведе дебат с експерти и след него лидерски дебат, а накрая заявиха, че остават готови да покажат дебат "Нинова-Борисов" и в някой друг ден. На този етап отговор от партиите няма. Вместо лидерски диспут, днес медиите отразяват откъслечни предизборни изяви. Непреклонността между ГЕРБ и БСП даде лош начален тон на предизборната капания и потвърждава опасенията от мъчително съставяне на правителство след изборите.
Българската академия на науките за първи път ще има жена председател. Това е член-кореспондент Евелина Славчева, която днес беше избрана да застане начело на 155-годишната институция. Осемдесет и един от членовете на Общото събрание на БАН дадоха..
На национално съвещание по повод зачестилите случаи на агресия на обществени места и на домашно насилие, свикано от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, беше изразена позицията, че прокуратурата и МВР няма да бъдат безучастен регистратор на подобни..
Сблъсъците пред Народния театър "Иван Вазов" по повод премиерата на "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу станаха повод 247 театрални организации от 39 държави да се обърнат с апел към институциите на Европейския съюз. "В Народния театър в София над..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление...
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..