Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ердоган нарече Холандия "бананова република" и настоява за международни санкции

Реджеп Тайип Ердоган
Снимка: БГНЕС

В разрастващия се скандал между Турция и Холандия, турският президент Реджеп Ердоган нарече Холандия бананова република и призова международната общност да въведе санкции срещу Холандия. В Истанбул президентът отново обвини холандските политици във фашизъм, като заплаши, че Холандия ще плати цената за гоненето на турски министри от страната.

Холандският премиер Марк Рюте подкрепи решението на правителството си да не допуска турските митинги за референдум в страната и се обяви за „деескалация“.

Скандалът между Турция и Холандия се разрази, след като турският външен министър Мевлют Чавушоглу не бе допуснат вчера до предизборен митинг в Ротердам, за да агитира в полза на референдума за разширяване на президентските правомощия. По-късно турският министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая се опита да стигне до Ротердам с кола от Германия, но беше изгонена обратно на границата. Властите в Холандия се опасяваха от безредици. До тях обаче се стигна вчера вечерта, когато полицията в пристанищния град разпръсна с водни оръдия протестиращи срещу забраната на властите в Холандия.

Днес Ердоган отново обвини холандските политици във фашизъм, като заяви, че Западът ясно показа истинското си лице в последните няколко дни. Това, което видяхме, е проява на ислямофобията. Преди това турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че страната му ще даде силен отговор на неприемливото, според него, отношение на холандските власти към турски министри. Днес продължават и сравненията с режима на националсоциализма в Европа. Турският финансов министър Агбал заяви за държавната агенция Анадолу: Европа иска да върне тези времена, а отношението към Турция е недемократично и фашистко.

За първи път това обвинение изговори турският президент Ердоган, но по адрес на Германия, където три града забраниха предизборни митинги. Междувременно Австрия обмисля забрана за участие на чужди политици в предизборни прояви на своя територия.

На фона на дипломатическия скандал членове на турското правителство продължават политическата си кампания в редица европейски страни в подкрепа на разширяването на правомощията на турския президент. Днес датският премиер Ларс Льоке Расмусен обаче призова турския си колега Бинали Йълдъръм да отложи планираното идната седмица посещение в Дания, заради напрежението между Турция и Холандия.

А Швеция намери начин да разреши предизборна среща на зам.-председателя на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието, Мехди Екер, с турската общност в Стокхолм. Говорителят на шведското външно министерство Кент Йоберг заяви, че в страната има свобода на словото и всеки има правото да говори и да провежда събрания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!