Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Юнаците” – свидетелства от хилядолетията

БНР Новини
Снимка: Wikipedia

Сред интересните и дълго проучвани през годините обекти в България е селищната могила „Юнаците”, намираща се на 8 километра от град Пазарджик. Първите разкопки там са направени през 1939 година от археолога Васил Миков. Но идва Втората световна война и проучванията са отложени. В крайна сметка, по-късно на това място започват изследвания, които продължават 40 години във времето на археологическите сезони. Всъщност, „Юнаците” са изключително интересни с много дългото обитаване на това място. Ето какво разказва археологът д-р Явор Бояджиев:

СнимкаПоне засега със сигурност началото на живота там е някъде около петхилядната година преди Христа, с най-ранните пластове от каменно-медната епоха. Има девет селища от тази епоха. След това има около хиляда години прекъсване на живота в това място. По-късно наново се заселват представители на раннобронзовата епоха. От нея са проучени 16 селища. После от тракийската епоха имаме поселения, от римската и накрая следва средновековен некропол. Тоест, някъде от 6 хиляди години преди Христа до хиляда и триста-четиристотната година след него, този обект е обитаван и е показал много сериозна стратиграфска поредица от селища, които се развиват. Това е нещо много ценно, защото твърде малко са такива обекти на Стария континент. И те всички са концентрирани, между другото, основно на Балканския полуостров, и то в източната му половина, в която сме ние, където има такава последователност и може да се види постъпателното развитие на културите.

Костени антропоморфни фигури. Късен халколит.Така на „Юнаците” може се да се очертае ходът на цивилизацията през хилядолетията, прекъсването на живота и идването на ново население, което започва да гради своето развитие. Както посочва Явор Бояджиев конкретно за каменно-медната епоха, това е най-големият комплекс от една толкова древна епоха, който е разкриван досега. Той има голямо селище, след това се обособява цитадела – укрепен акропол, който вече го превръща в първообраз на по-късните градове.

СнимкаМежду другото, като площ и като организация, той съответства на това, което в Месопотамия, в шумерската култура, вече се приема за град, и то не от нас, а от изследователи чужденци: американци, руснаци, англичани, французи и т.н.Тоест, по своите характеристики, това е най-ранното селище в Европа, което отговаря на понятието град. И което, между другото, предхожда с около 2 хиляди години подобни селища в Месопотамия, а и в Египет. Ето как ние показваме една много ранна култура, добре развита, за която имаме много доказателства. Това е керамичният материал, който, за съжаление, е много фрагментиран, начупен. Тук нямаме цели съдове. Но това, което намираме, разкрива изключително ниво на изработката и като технология, и като орнаментация, един много висок художествен вкус.

СнимкаЩе добавим, че при разкопките е било намерено златно мънисто – учудващо ранна поява за обработено злато през средния халколит. Според Явор Бояджиев мънистото е от около 4600-ната година преди Христа, може обаче да се окаже, че е още по-ранно. Аз засега казвам най-късната дата, за да сме сигурни, след това да не кажат, че сме се изсилвали – казва той. Окончателен отговор на въпроса могат да дадат допълнителните изследвания. Самото злато няма как да се датира, но евентуално по друг начин - от жилището, в което е намерено, може да се прецизира точната му възраст, отбелязва археологът.

Снимки: Национален археологически институт с музей и Регионален исторически музей Пазарджик




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15