Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раздорите около вота на изселниците в Турция продължават и след изборите

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Предсрочните избори в България вече са история от седмица насам, водят се разговори за съставяне на новото правителство, а споровете около вота на българските изселници в Турция продължават. Отцепилото се от ДПС обединение ДОСТ,  което не успя да влезе в парламента, заяви, че ще заведе дело срещу България в Европейския съд за правата на човека, защото с блокадите си на гранични пунктове с Турция националистически формации попречили на хиляди български изселници в съседната държава да упражнят правото си на глас в България. Правителсвото не отстъпи от тезата, че на границата е имало протестни действия, но не и фактическа блокада, а премиерът Огнян Герджиков защити изискването избирателите саморъчно да попълват декларациите си за гласуване като напомни, че всеки гласоподавател трябва да знае задължително официалния език в България. На това пък лидерът на ДОСТ Лютви Местан отвърна, че ЦИК е извършила престъпление, въвеждайки образователен ценз за писмена грамотност и обвини премиера в мракобесие. По искане на обединението „Протестна мрежа“, а не на ДОСТ, прокуратурата започна предварителна проверка на трима кандидат-депутати заради протестните действия по границата преди изборите. Последваха противоречиви съобщения, че стотици изселници от Кърджалийско са били заблудени, че пътуването им до България заради изборите ще бъде безплатно. Местен сайт и няколко ежедневника писаха, че когато разбрали, че трябва да платят билетите си за връщане до Бурса, Измир и Истанбул, те обвинили обединението ДОСТ, че ги е подвело. ДОСТ отрича да е плащало транспорти разходи на изселниците, но превозваческа фирма обяви писмено, че „процедурите за безплатно пътуване вече са приключили”. По този казус проверка на прокуратурата засега няма и не се знае ще има ли, но в общественото мнение остава натрапчиво усещане, че безплатен транспорт е имало, а следователно е имало и манипулиране или купуване на вот в полза на една партия. Към всичката тази бъркотия се добави и новината, че Дружеството за култура и сътрудничество на българските турци „Бултюрк” в Истанбул възнамерява да поиска от управляващите в Турция да потърсят отговорност от обединението ДОСТ заради провала му на изборите в България. Според председателя на дружеството, „с твърденията, че имат влияние в България и непременно ще влязат в българския парламент, от ДОСТ са излъгали редица турски политици и институции, които директно или индиректно ги подкрепяха”.  Крамоли около вота на изселниците в Турция е имало и преди, но този път те предизвикаха напрежения не само между политическите сили, а и между двете държави, при това в условия на деликатна предизборна ситуация в България и на напрежения около референдума в Турция. В българското общество назрява убеждение, че е нужно по-прецизно законово регламентиране на вота на българите зад граница, защото днешните проблеми утре може да отекнат не само в България и Турция, а да се мултиплицират и в други държави.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шест дълги уикенда ще имаме през 2025 година

През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..

публикувано на 22.12.24 в 12:19

МВнР: Затруднено е преминаването на ГКПП на Хърватия със Сърбия и БиХ

Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и празнични дни, предупредиха от МВнР. Поради големия брой пътуващи са се образували струпвания на моторни..

публикувано на 22.12.24 в 10:21

Падналият сняг остави без ток селища в Смолянско и Великотърновско

12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян, Девин и Чепеларе заради паднали дървета по електропреносната мрежа. Екипите на EVN са на терен от..

публикувано на 22.12.24 в 09:41