Още на първото си заседание вчера новото правителство на Бойко Борисов номинира за еврокомисар евродепутата Мария Габриел. Ресорът на номинираната още не е известен, но се очаква да бъде обявен следващата седмица. Кандидатурата тепърва ще се гласува от Европарламента, но отсега шансовете за благоприятна и бърза развръзка са добри. България е на път да излезе от неудобството да няма представител в Европейската комисия.
Без еврокомисар страната остана след като българката Кристалина Георгиева се оттегли от отговорностите на зам.-председател на ЕК и еврокомисар по бюджета и човешки ресурси, за да поеме отговорен пост в Световната банка. Този акт, определян от някои като безпрецедентен, не само лиши България от възможността неин представител да управлява един от най-важните ресори в ЕК, но и я постави в странното положение в навечерието на ротационното си представителство на Съвет на ЕС изобщо да няма представител в комисията. Неудобства оттеглянето причини и на самата комисия, защото овакантяването на ресора „бюджет и човешки ресурси“ наложи и персонални размествания в други.
В контекста на тези обстоятелства номинацията на Мария Габриел за еврокомисар може да се разглежда също като нормализация на българското представителство в ръководните органи на ЕК. Такова ще да е било и разбирането в Брюксел, щом като за ускоряване на номинирането настоя лично председателят на комисията Жан-Клод Юнкер пред премиера Борисов.
Шансовете за утвърждаване на новия български еврокомисар изглеждат безоблачни още преди формалните процедури в това отношение да са започнали. Председателят на ЕНП в ЕП Манфред Вебер приветства избора на българското правителство. Ресорът, който ще бъде поверен на Мария Габриел още е неизвестен, но неофициално се твърди, че ще отговаря за дигитализацията. Заместник-председателят на ЕК Андрус Ансип, който пое този ресор след като германеца Гюнтер Йотингер се нагърби с отговорностите на оттеглилата се Кристалина Георгиева, коментира, че ще е добре, ако българският еврокомисар поеме именно въпросите на цифровизацията, а от това се подразбра, че има предварителни нагласи в това отношение.
Докато в Брюксел реакциите изглеждат положителни, в София на този етап те не са съвсем еднозначни. Малкият партньор в управлението – коалицията „Обединени патриоти“, приветства избора на ГЕРБ с увереност, че като млад и амбициозен човек, които при това има и значителен опит като евродепутат, Мария Габриел ще се справи с всякакви отговорности. В лявата опозицията обаче има резерви към вероятния й ресор и социалистите определено смятат, че по значимост „дигитализацията“ е далеч от тежестта на отговорностите, които преди това бяха поверени на България. ДПС пък твърди, че ще подкрепя кандидатурата на управляващите, но иска да се изясни „доколко и как МС носи отговорност за това, че около 9 месеца България няма еврокомисар“.
В крайна сметка обаче тези разногласия по темата са за вътрешна политическа употреба. Ясно е, че опозицията ще подкрепя новата българска кандидатура за еврокомисар, така както вече обеща да подкрепя и Българското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на идната година.
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
Страната ни ще получи догодина първите осем самолета F-16 Block 70 от договорените общо шестнайсет, съобщи в Долна Митрополия служебният военен министър Атанас Запрянов. Първите две летателни машини ще пристигнат в края на март, а до края на..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в подкрепа на българските общности зад граница – примери от реализирани инициатива във Франция и..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..