Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко познатият Пучини

Радио България ви предлага всеки месец да гласувате за музика от България. Сред излъчилите победителя чрез жребий ще се разпределят 3 диска в съответния жанр. Гласуването е на редакционния мейл den@bnr.bg. Резултатите се обявяват на 16-о число на месеца.

На 28 април у нас за първи път беше представлението на едноактната опера „Вилиси“ от Джакомо Пучини. Това е поводът да ви представим още две непознати опери на композитора – „Лястовичката“ и „Едгар“.

„Вилиси“ е първата сценична творба на Пучини. Операта е написана за конкурс за млади италиански композитори, обявен от издателя Едуардо Сондзоньо, но не получава награда. Същата 1883 г. Пучини изпълнява избрани откъси на събиране с приятели, сред които са Ариго Бойто и Алфредо Каталани и с тяхна подкрепа творбата е представена на 31 май 1884 г. в Милано. Успехът е огромен, финалът е бисиран три пъти, а авторът е викан 18 пъти на сцената. Издателят Джулио Рикорди откупува правата, като условието е операта да стане в две действия. Така е играна за първи път на 26 декември 1884 г. в Торино.

Премиерата на „Едгар“ е на 21 април 1889 г. в Миланската Скала. Либретото е на Фердинандо Фонтана по пиесата „Купата и устните“ на Алфред дьо Мюсе. Това е втората сценична творба на Пучини, поръчана от Джулио Рикорди след големия успех на „Вилиси“. За жалост „Едгар“ няма никакъв успех и въпреки няколкото опита на Пучини за редакции остава забравена.

„Лястовичката“ е опера в три действия, представена за първи път на 27 март 1917 г. в Монте Карло по либрето на Джузепе Адами. Първоначално е замислена като оперета и поръчана още през 1913 г. за театър във Виена. Първата световна война проваля договора за Виена, а когато Пучини я предлага на издателя Джулио Рикорди, той я отхвърля, казвайки, че това е „лош Лехар“. Права за поставяне извън Австрия получава Лоренцо Сондзоньо и така творбата отива в Монте Карло.

„Лазарица“ оглави класацията на слушателите на Радио България за миналия месец. Жребият избра тримата, които ще получат подарък диск с последната продукция на БНР: Александър Устинович Русия, Клаудио Герлах Бразилия и Ханс Вернер Лолике Дания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Тиха звездна нощ"

Даниела Николова-DaniAN (споделя с нас новата си песен "Тиха звездна нощ". Историята около създаването ѝ е в съзвучие с Коледните празници, защото е свързана със семейството и любовта на близките ни хора. DaniAN пише музиката и текста заедно със..

публикувано на 27.12.24 в 10:15

Музикантът Димитър Атанасов: Нека правим равносметка и за добрите дела, сторени от нас за другите

Коледа дойде! Щастливи сме, ако имаме топлина и успеем да дарим обич и усмивка на хората край нас. А коледното настроение – то е в сърцата, в светлините, украсата и …. в песните. "За всички нас, светлите празнични дни в края на годината са..

публикувано на 27.12.24 в 08:05

"Лепило за брада" – коледната песен, която се пее и през лятото

"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..

публикувано на 26.12.24 в 12:05