До 14 юни в столичната галерия „Арте” могат да се видят творби на три от големите дами в българската живопис. Това са Олга Вълнарова, Елза Гоева и Мария Столарова. Изложбата е първа част от поредица, която представя творчеството на талантливи художнички, оставили запомняща се следа в нашето изкуство. Творбите в експозицията – пейзажи и натюрморти, са рисувани от средата на ХХ век до наши дни. Както отбелязва за Радио България изкуствоведът проф. Чавдар Попов, става дума за прочути имена, макар и различни по темперамент, по стилистика, по тематични и сюжетни предпочитания. И още: Събирането на трите художнички на едно място е до известна степен условно, тъй като това, което ги свързва, е принадлежността към приблизително едно и също поколение. А и трите са изцяло отдадени единствено и само на живописта. И, разбира се, на високото художествено ниво. Оттам нататък започват различията.
Олга Вълнарова е представена с една много изискана колекция от няколко творби – картини от последните й години, с много сложни, поетични инвенции, които са почти на границата на фигуративното и абстрактното, с едни интонации, които отиват отвъд видимостта, отвъд фигуративността, с много сложни живописни опуси. Изключителни творби.
Елза Гоева, която е единствената жива участничка от трите, всъщност показва последните свои произведения. Тя е много изискан живописец, който в тоналните преходи търси изразителност в една осезаема фактура, но много фина като стилистика, с условни композиции.
И, разбира се, Мария Столарова е представена с известните си натюрморти. Те черпят вдъхновение от възрожденските алафранги. Работите й са симетрично построени, изградени според една доста минималистична естетика, заедно с това също с много високо качество.
Според проф.Чавдар Попов изложбата е истинска наслада за всички, които ценят най-съкровеното в живописта. А като че ли в нашето време, изпълнено с множество предизвикателства, с огромна визуална информация, която трудно можем да смелим, се объркваме.
Все пак, подобни изложби за мен са лично като един духовен и пластичен оазис, чист кислород. Една спирка, където човек може наистина да отдъхне и да се съсредоточи в себе си и картините, да получи истинско удоволствие от общуването с една прекрасна живопис.
Доколко трите талантливи дами се вписват в художествените търсения на своето време, а и на нашето?
Смятам, че автентичното изкуство е винаги актуално. Независимо от индивидуалните особености на всяка една от тези художнички, аз съм сигурен, че те са еднакво актуални и вчера, и днес. Сигурен съм, че ще бъдат също толкова актуални и утре.
И още: според проф. Попов тази изложба е добър повод за всички, които искат отново да се върнат към автентичните стойности на чистата живопис. Защото това рядко се случва напоследък. Имаше наскоро една прекрасна изложба на Вера Недкова в Националната галерия, също изключителна художничка. Такива експозиции са важни и имат своето място в художествения живот, защото ни напомнят, независимо от всичко, че истинският талант съществува. Макар и рядко, ние можем да го видим, да се докоснем до него. И това винаги носи положителни емоции – обобщава Чавдар Попов.
Снимките са предоставени от галерия „Арте”
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се..