Само на два километра от град Девин, сред обвитата в легенди Родопа планина, се намира една от най-живописните пътеки – „Струилица – Лъката”. Тя се вие по дефилето на река Девинска, сред причудливи скални образувания, водопади и приказни гледки. Там, сред гъстите вековни борови и смърчови гори по отвесните склонове на реката не е стъпвал човешки крак. Затова все още могат да бъдат видени множество растителни и животински видове, отдавна изчезнали в Западна Европа. Именно там цъфти и прекрасното Орфеево цвете – силивряк (Haberlea rhodopensis) или както го наричат местните хора – безсмъртниче, защото може да възкръсне след цели 31 месеца безводие. Според легендите, цветето с нежни бледолилави цветове поникнало от сълзите на митичния певец Орфей. Маршрутът преминава и покрай останките на една от последните български крепости в местността Калето, където навремето героичните родопчани се опитали да спрат османските поробители. Тъй като пътеката върви по самото поречие на Девинска река, на труднодостъпните места са изградени дървени мостове.
Идеята за екопътека „Струилица – Лъката” възниква през 70-те години на миналия век. Тогава с подръчни средства, дървени материали и леки изкопи е очертан маршрутът. Десет години по-късно, от ловно стопанство „Извора” изграждат част от пътеката, която придобива завършения си вид през 2002 година, благодарение на проекта “Красива България”. Тогава са изградени архитектурните елементи, висящите мостове и заслони, санитарните възли и местата за отдих.
Пътеката е разположена на територията на защитената местност по поречието на Девинска река. Началото й съвпада с това на защитената местност, а крайната й точка достига местността Лъката.
В каньона на Девинска река се намира и местообитанието на дивата коза. Понякога, тя напуска тези спокойни места и се появява, за щастие на туристите, в близост до самата екопътека. Особено през август и септември може да се види как представители на този вид слизат до реката, търсейки вода и прохлада. Дивата коза обича по-влажен климат и затова слиза покрай реката по време на горещините.
Дивна природа, чист въздух и тишина, изпълнена от време на време с песента на птиците. Какво повече му трябва на човек, за да се откъсне от грижите на ежедневието и да се зареди с животворна енергия на водата. Когато обаче красотата на природата се съчетае с магичното въздействие на топли минерални извори, усещането за хармония сякаш достига връхната си точка. Точно такива са и девинските минерални води, които бликат от сърцето на местността Струилица. На това място са разположени и откритите минерални басейни, които от ранна пролет до късна есен предлагат незабравими преживявания. Слънце или дъжд, ден или нощ – очарованието е различно, но не променя своята сила. Затова и съчетанието на екопътеката с ласките на минералната вода не спира да привлича туристите. Въпреки наплива от посетители, мястото успява да запази кристалната си чистота.
Пътеката дава възможност да се наблюдават и защитени животински видове като видрата. Любителите на риболова пък могат да хвърлят въдица за балканска пъстърва. Целта на създателите на маршрута е да запазят хармонията между човека и природата и само на определени места да се палят огньове и да се изхвърлят отпадъци. Ловното стопанство има грижата да ги събира. Те сами финансират поддържането на пътеката като заделят средства от стопанската си дейност. Ако няма създадени подходящи условия за посещение и наблюдение на изброените видове, има опасност да се провокират и бракониерски набези и да се унищожи природата. Желанието на екипа, който работи в стопанство „Извора”, е природата да се поддържа чиста и да запази привлекателния си вид за туристите.
Снимки: wikipedia.org, haiduk-tourist.blogspot.bg и zapadnirodopi.com
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..