Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кузман Гиров: Разширените вени не могат да се "приберат" с лекарства

Проф. Кузман Гиров

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на заболяване, което се обостря с началото на лятото - разширените вени.  
Според проучване на Дружеството на съдовите хирурзи в България, 40 процента от населението на страната има оплаквания, свързани с вените, каза пред Радио София, проф. д-р Кузман Гиров, началник на Клиниката по съдова хирургия и ангиология на ВМА.

Проф. Кузман Георгиев Гиров завършва медицина през 1977 г. Има специалности по хирургия, военнополева хирургия и съдова хирургия. Специализира във Франция и Швеция. Председател е на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, на Асоциацията на болните с болестта на Buerger, Национален консултант на НЗОК.

"В началото на лятото обикновено се засилват оплакванията от т. нар. разширени вени. Това е симптом на отделно заболяване, което се нарича хронична венозна болест. Заболяването има седем стадия - първият е нулев, нищо не се вижда по краката, но има чувство за тежест в краката, особено вечер, болят, тежат, особено при хора, които работят на крак. По нататък заболяването обикновено прогресира - появяват се малки "метлички" - капиляри по кожата, после във втория стадий и ширените вени; третият стадий е с постоянни отоци, накрая се появяват, трофични промени по кожата, потъмняване и накрая и варикозни язви, които много влошават качеството на живот на хората. Разбира се не всички, които имат такива оплаквания, стига до 6-ти стадии, но е хубаво още в началото да започне лечение ", обясни проф. Гиров.  

Какви са причините за появата им?


На първо място е генетичната предразположеност, на второ - начинът на живот. Специалистът посочи работа, свързана със стоене прав, както и постоянното седнало положение, без никакво движение.  С течение на времето, след отока вечер се появява и разширяване на вените.
 
Според проф. Гиров, трябва да не се допуска и наднормено тегло. На хората, които могат да отидат на море, той препоръчва да се движат във водата, а не да лежат на горещия пясък. Не се препоръчват и топли басейни.

През лятото е добре хората с този проблем да взимат и венотонични медикаменти. Но, предписани задължително от лекар. Според специалиста, кремовете, в които има хепарин могат да бъдат опасни.  Те трябва да се ползват при възпалителен процес в подкожни вени (повърхностен тромбофлебит) - тогава част от хепарина прониква в тромба и допринася за отзвучаването. Но тези медикаменти не трябва да се ползват за за профилактика, защото може да предизвикат алергия, която да попречи на употребата им при нужда.

Венотоничните медикаменти трябва да се използват през цялото лято. Някои от тези медикаменти могат да се използват целогодишно, няма опасност от привикване.

Вените не могат да се свият с медикаменти


"Вената е разширена, защото стената й е дефинитивно променена, т.е. няма тази мускулна част в нея - мускулите във венозната стена са накъсани и тя започва още повече да се разширява. Разбира се, ако сте на море, не работите по 8-10 часа, влизате във водата, разширените вени са по-малко, но когато се върнете на работа, се появяват отново. И затова трябва да се прецени кога да се направи нещо по-активно, освен тези венотоници", каза специалистът.

За методите на лечение, за неоперативното премахване на вените и за класическата операция - чуйте интервюто с проф. Кузман Гиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!