Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Казалъкова: Гръбначното изкривяване при децата може да засегне и вътрешни органи

Профилактика е необходима поне веднъж годишно

3
Снимка: БГНЕС

По повод 55-ия си рожден ден Отделението по физикална и рехабилитационна медицина на "Пирогов" организира преди началото на учебната година безплатни профилактични прегледи за деца от 7 до 18 години за гръбначно изкривяване или т. нар. сколиоза. В рамките на два дни бяха прегледани десетки ученици.

Специалистите решават дали детето да бъде насочено към рехабилитация или за рентгенова снимка. Ако е необходима рехабилитация, тя се поема от здравната каса за 10-дневен срок, който е напълно достатъчен, посочи пред Радио София ръководителят на отделението доц. д-р Красимира Казалъкова.

От какво се предизвиква изкривяването на гръбнака?

"Причините за гръбначните изкривявания и за сколиоза за няколко. Основните са неправилният седеж на чина, дългото седене пред таблети и смарфони в сгъната позиция и тежките раници, още от първи клас. Не се знае в кой момент децата биха могли да направят сколиоза. Не е задължително при всички деца, които носят раници да има сколиоза. Обикновено ги съветваме да избягват тежките спортове - като силовите таекуондо, карате, както и каране на колело дълго време. Когато става дума за 30 минути или 1 час проблем няма, трябва да насърчаваме децата да спортуват, но в България двигателната култура не е на ниво", каза доц. Казалъкова.

Гръбначните изкривявания са в четири степени


Първа и втора степен се коригират с рехабилитация и упражнения - така наречената изправителна гимнастика. При трета и четвърта степен обаче изкривяването е много сериозно, в големи градуси - над 45 градуса, и вече се налага оперативна намеса, защото се засягат и вътрешни органи. Затова е важно през годините родителите и личните лекари да наблюдават детето. Профилактика е необходима веднъж годишно. Ако има съмнение, е най-добре да се направи рентгенова снимка, която да обхване таза, за да се определи точно в какви градуси е изкривяването.

Още подробности - чуйте от интервюто с доц. Красимира Казалъкова!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия