Европейската комисия представи днес своя доклад за напредъка на България и Румъния в правосъдната реформа. Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви миналата седмица, че това един много добър доклад.
Според заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс препоръките към България по Механизма за сътрудничество и проверка са частично изпълнени:
За нас е ясно, че България е постигнала значителен напредък в различни области на правосъдието. Препоръките, които отправихме, са частично изпълнени и приложени на практика. Все още обаче има път, който трябва да се извърви. Окуражаваме българските власти да продължат прилагането на реформите в тясно сътрудничество с нас, така че всички препоръки да бъдат изпълнени и ние да сме убедени, че няма път назад по нито един от тези проблеми.
Европейската комисия смята, че страната ни не е показала съществени резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта, става ясно от доклада за напредъка на България и Румъния. Мониторингът върху двете страни остава, а следващият доклад ще бъде оповестен в края на 2018 година.
Комисията не може да заключи, че препоръките по който и да е от шестте показателя са изпълнени задоволително. Редица ключови инициативи все още не са приети и изпълнени, други са в начален етап и предстои ясното определяне на конкретни действия, се казва по отношение на борбата с корупцията по високите етажи на властта. Остава проблемът с борбата с организираната престъпност, въпреки че там се отчита напредък.
Комисията приветства избора на новия Висш съдебен съвет, но подчертава, че конкретните резултати от неговата работа предстои да се видят по-нататък, което се отнася и за всички направени реформи в съдебната система. За да продължи успешното прилагане на реформите, е необходима политическа стабилност, подчертават още от Европейската комисия.
Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че днешният доклад по механизма за сътрудничество и проверка няма да има влияние върху присъединяването на България и Румъния към Шенген. На въпрос на Националното радио дали това би могло да има негативен ефект върху тази перспектива, той отговори:
Нашата позиция е много ясна – ние подкрепяме перспективата България и Румъния да станат част от Шенген възможно най-бързо. Осъществен е напредък, ние много ясно казахме това. Каза го и председателят на Европейската комисия по време на речта си за състоянието на Съюза в Страсбург. Така че се движим в тази насока. Случилото се днес няма нищо общо с перспективата двете страни да станат част от Шенген.
Пълния текст на доклада можете да прочетете ТУК