Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият мониторингов доклад на ЕК за България предизвика диаметрални разминавания между политическите сили

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Последният, седемнадесети вече доклад на ЕК за напредъка на България в сферата на правосъдието и вътрешния ред, вчера предизвика в страната реакции, които говорят за диаметрални разминавания между политическите сили. За ГЕРБ и нейния коалиционен партньор Обединени патриоти докладът е обективен и в крайна сметка позитивен, защото не съдържа нови препоръки, а по отношение на старите отчита определено изпълнение. Повод за особено задоволство на управляващите дава обстоятелството, че за първи път в доклад на ЕК се допуска, че мониторингът над правосъдната система и вътрешния ред в страната може да бъде спрян през 2018 г. Според БСП обаче, констатациите на ЕК говорят за „провал“, а според ДПС – за „обективен провал“ в тези сфери. За социалистите отчитането на частично изпълнение на препоръките в крайна сметка означава, че нито една от тях не е изпълнена. За ДПС докладът е свидетелство за „обективен провал“, защото ЕК заключава, че на този етап никоя от препоръките й не е изпълнена в задоволителна степен.

Специфичен нюанс в реакциите на управляващите внесе коалицията Обединените патриоти, от която пледираха мониторингът на ЕК над правосъдието и вътрешния ред в България и Румъния или да бъде спрян, или да бъде съпроводен от мониторинг над тези сфери и в други европейски страни, където според патриотите се наблюдават дори по-тежки нарушения.

Фактът, че мониторингът на ЕК продължава и след поредния й доклад, очевидно не мотивира парламентарните сили за обединени усилия в посока към отстраняване на основанията за неговото оставане. В деня на оповестяването на доклада на ЕК в парламента избухна скандал заради искане на социалистите премиерът Борисов да обясни свое твърдение, че сред депутатите има хора, замесени в наркотрафик и купуване на гласове. Председателят на парламента Димитър Главчев изгони от залата лидера на БСП Корнелия Нинова, а на свой ред социалистите започнаха да събират подписи за неговото отстраняване от длъжност. Около скандала БСП напусна демонстративно парламентарното заседание, а скоро я последва и ДПС.

Противоречивите оценки на управляващи и опозиция за мониторинговия доклад се наслагват върху напрежения около инициативата на ГЕРБ за промени в конституцията, които да премахнат давността за престъпления при приватизационни сделки в периода 1992-2017 г. От ГЕРБ признават, че инициативата им е свързана с подготвяния от БСП вот на недоверие към кабинета заради корупция. Но определяна от ГЕРБ като "основен приватизатор", лидерът на БСП Корнелия Нинова отвърна с настояване да се разследват също концесиите и групировките по време на прехода, като многозначително призова мутрите на прехода да излязат от ръководството на държавата. Така по парадоксален начин докладът на ЕК за спорния напредък на страната в правосъдието и вътрешния ред беше посрещнат с нова фаза в споровете между първата и втората политическа сила коя от двете е по-корумпирана. Освен парадоксален, този спор е и безсмислен, ако отчетем обективната истина, че за времето, откакто България е обект на мониторинг заради проблеми в правосъдието и вътрешния ред, и ГЕРБ, и БСП носят отговорност за тези проблеми, защото са се редували в управлението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Многонационалната бойна група на НАТО демонстрира оперативни способности за водене на отбранителна операция на учебен полигон „Ново село“

През България НАТО ще разгърне сили за бързо реагиране на Балканите

НАТО ще разгърне 10 000 войници, 17 кораба, 20 самолета, 1500 бойни машини и артилерия в България, Румъния и Гърция по време на Steadfast Dart 2025. Това ще е най-голямото учение на Алианса за 2025 г. за разгръщане на формированията от Съюзните сили за..

публикувано на 11.01.25 в 15:16
Кадър от възпоменателната церемония в София

В София почетоха паметта на жертвите от "Кървавата Коледа" през 1945 г.

България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание.  На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..

публикувано на 11.01.25 в 14:15

Зимна е обстановката в София и по пътищата на страната

Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..

публикувано на 11.01.25 в 13:07