Сред празничната пъстрота от прекрасни музикални събития огромна аудитория привлече концертът на Оркестъра за народна музика на БНР – последен за 2017 г. Той е част от поредицата „Музика в портрети” със специалното участие на Росен Генков (гъдулка), Кръстьо Димов (кавал) и народната певица Петя Панева.
За нас 2017-а беше изпълнена с много хубава музика – казва диригентът Димитър Христов в специално интервю за Радио България. Беше изключително хубава година, имахме много успешни проекти. Гордеем се с тях, защото винаги намирахме нещо ново, с което да зарадваме нашата публика. Страхотен беше концертът от поредицата „Ритъмът на Балканите” в зала „България”, в който участваха наши приятели от Македония, Сърбия, Гърция… Друг голям проект е „Вокално-инструментални картини”, с него започнахме сезона. Участваха прекрасните певици от хора на НФА „Филип Кутев” с диригент Георги Генов. За втора поредна година Оркестърът за народна музика свири номинираните творби на конкурса „Нова българска музика в 7/8”- гр. Чепеларе. Преди няколко седмици направихме концерт по случай 70-годишнината от рождението на Добрин Панайотов – бивш диригент на ОНМ на БНР. Нямаме концерт, в който да не участват великолепни солисти. Те са много различни. Представяме ги по най-добрия начин и ги караме да се чувстват удобно до нас на сцената.
Димитър Христов е на пулта на ОНМ на БНР около шест години. Споделя, че в своята работа се старае да преплита богатото минало на състава и стремежа към все по-нови и интересни посоки в репертоара.
Много композитори и аранжори са работили за този състав, бих казал най-добрите. Това са хора, които, оставяйки своя отпечатък, правят репертоара изключително пъстър. Старая се във всеки концерт да има голямо разнообразие от автори, за да е в хармония с концепцията на нашия оркестър. А тя е да развива и популяризира българската народна музика. Не изоставям и личните си задачи като творец. В момента пиша музика за театрална постановка на Пазарджишкия театър, танцова музика за Ансамбъла на Въоръжените сили на Република България, за фолклорния ансамбъл „Мадара” в Шумен и др. Мога да „открехна завесата” към следващата година – с ансамбъл „Тракия” започваме един голям проект, който ще излезе най-късно през май. Аранжиментите, които правя, са голямо удоволствие за мен, но и бреме, защото остава все по-малко време за семейството.
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..
Днес отново е денят Арифе, който предхожда всеки байрам, без значение дали е Рамазан или Курбан байрам. Мюсюлманите днес отдават почит на починалите си близки, като във всеки дом жените месят тесто, от което се правят мекици и се раздават на..
Международен фестивал "Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство" се открива днес и ще продължи до 16 юни. В събитието, с организатор Сдружението за исторически възстановки "Филипопол" се очакват участници от България,..