В рамките на европейската си обиколка, на 14 и 15 януари японският премиер Шиндзо Абе посети България след Естония, Литва и Латвия, а от София замина за Румъния и Сърбия. В България и извън нея обиколката е оценявана като историческа и специална.
В международен план тя съвпада, както самият Шиндзо Абе изтъкна, с най-усложнената за Япония ситуация на сигурност след Втората световна война, заради балистичните опити на Северна Корея. В Естония Абе обяви, че Япония ще се присъедини към центъра на НАТО за кибер отбрана в Талин, а ден по-късно в София получи от премиера Бойко Борисов пълна подкрепа за японската позиция по севернокорейския проблем. България е малка страна със скромни възможности за участие в решаването на глобални въпроси, но в момента е ротационен председател на ЕС. По мнение на изтъкнати наблюдатели, сред които и бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, визитата на премиера Шиндзо Абе в София отразява разбирането на Япония, че бъдещето на международния икономически ред ще се определя в Европа и заедно с нея. Европейската обиколка на Шиндзо Абе съвпада също с напреднала фаза на преговорите за търговско споразумение на ЕС с Япония, за чието ускоряване българският му колега Бойко Борисов обеща максимална подкрепа.
Изказаната в София подкрепа на Япония за българското председателство има не само висока политическа, но и висока икономическа стойност. От една страна, тя беше засвидетелствана в контекста на пожелание за една силно сплотена Европа, но, от друга – и в контекста на пожелание чрез икономическото си сътрудничество с България Япония да сътрудничи и с целия регион на Западните Балкани. С такова намерение по време на визитата в София беше решено да бъде създаден японски бизнес форум, който да съдейства за по-нататъшното навлизане на японски компании в България. Ще бъде създаден и съвместен изпълнителен комитет за сътрудничество в културата, науката и технологиите.
В чисто двустранен план визитата на Шиндзо Абе в България е значима и с това, че е първата, която японски премиер прави в страната в цялата история на двустранните отношения. Контактите и досега са били много добри, но вероятно идването на премиера Абе в София се дължи не само на това, а и на една нова оценка на потенциала на България като международен партньор, членуващ в ЕС и НАТО.
По своеобразен начин във визитата се вписа и Българското национално радио. Докато премиерите на двете страни водеха официалните разговори, съпругата на японския премиер – Акие Абе, посети медиата по свое желание, за да се срещне с нейния детски радиохор. Хорът е добре известен в Страната на изгряващото слънце още от 60-те години на миналия век и оттогава насам е изнесъл там повече от 500 концерта, но същевременно с репертоари си популяризира и японската музикална култура в България. Развълнувана от тази роля на децата, г-жа Акие Абе пожела с музиката си те да продължат да развиват приятелството между България и Япония.
Българката Саша Безуханова, международно признат мениджър в дигиталната индустрия и филантроп, беше отличена с престижната международна награда Women in Tech Global Lifetime Achievement Award 2024 за цялостен принос за ролята й за развитие на..
Днес се навършва една година от отвличането от хутите в Червено море на двама български моряци като част от екипажа на кораба Galaxy Leader. По този повод молебен за здравето и спасението на сънародниците ни беше отслужен в моряшкия храм "Свети..
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от..
През нощта ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност...
По повод 60-та годишнина от началото на академичното образование по дизайн в България, в Дома на архитекта организират изложба и научна конференция...