През изминалата седмица Националният дворец на културата в София бе домакин на среща на министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните от ЕС. Във форума участие взеха еврокомисарят по правосъдие Вера Йоурова и еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос. По време на дискусиите в рамките на два дни бяха обсъдени редица теми, които вълнуват всички европейски граждани, сред които реформата в европейската система за убежище и миграцията и сигурността на гражданите.
По отношение на реформата в общата европейска система за убежище министърът на вътрешните работи Валентин Радев заяви:
Ние предлагаме реформа в Дъблинския регламент. Досега бяха проведени много заседания без конкретно решение, но трябва да решим нещо по тази тема до края на юни. Разглеждаме това, което ни предлага Комисията - регламента текст по текст. Ние искаме да не се взираме в това, което ни разделя и да продължаваме да повтаряме това, което е правено досега, а да намерим решение, което се споделя от всички членове на ЕС. Разбира се има няколко държави, които трябва да убедим по време на нашето председателство, че подкрепата им е важна.
Министър Радев подчерта още, че има значителен напредък с ограничаването на миграционния натиск от Турция към България заради добрите отношения между премиера Борисов и президента Ердоган. Той напомни, че през 2015 г. броят на мигрантите от южната ни съседка е бил около 90 000 души, а през миналата едва 9000.
Според комисар Аврамопулос, реформата е от ключово значение за общността, тъй като трябва да предотвратява възможностите за движение на бежанците в рамките на ЕС, да регламентира броя на бежанците, които всяка държава трябва да приеме и да следи за разпределението им. Той смята за недопустим факта, че някои държави отказват да приемат бежанци.
Вторият ден от срещата бе посветен на дискусия за създаването на общоевропейската прокуратура и регламента „Брюксел ІІА“, с който ще се уреждат трансгранични спорове за родителски права и ще бъде в помощ на общата европейска политика в случаите на международен трафик на деца.
Що се отнася до общата европейска прокуратура - очаква се до няколко месеца да има свой готов бюджет. Тя ще се занимава с измами, свързани с бюджетни средства на ЕС и ще започне работа до края на 2020 година. По време на срещата в София на министъра на правосъдието Цецка Цачева с еврокомисар Йоурова бе обсъден казусът с Инстанбулската конвенция и полярните реакции, които предизвиква в българското общество възможната й ратификация от парламента. Според Йоурова, тези които се колебаят или са против документа, трябва да разберат, че в него става дума за превенция на насилието, по-добро съдебно преследване на извършителите на подобни престъпления и защита на жертвите. Еврокомисар Йоурова сподели, че е готова да разговаря с български депутати по темата и изрази надежда, че документът все пак ще бъде ратифициран. Междувременно след разговор на премиера Борисов с коалиционните партньори от „Обединени патриоти“ в сряда, бе решено приемането на конвенцията да бъде отложено, докато не се проведе дебат в обществото и то не бъде убедено, че ратификацията й е най-правилното решение.
Снимки: БГНЕС
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..