Световноизвестният руски цигулар Максим Венгеров открива тази вечер 18-ото издание на Европейския музикален фестивал.Пред столичната публика той ще изпълни заедно със Софийската филхармония концерта за цигулка и оркестър от Брамс. Под палката на диригента Найден Тодоров ще прозвучи и първата симфония на композитора.
Всъщност произведението, което ще изпълня, би трябвало да се нарича по-скоро концерт за оркестър и цигулка, а не обратното – каза в навечерието на концерта с шеговит тон Максим Венгеров. – Това е една същинска симфония, която започва с въведението на оркестъра, а солиращият инструмент продължава това, което оркестърът вече е изсвирил. Чак в третата част цигулката придобива ролята си на солистичен инструмент и заявява – „аз съм шефът, нека ти покажа как стоят нещата“. Интересно, какво би се получило от произведението, ако оркестърът не свиреше. А ако пък настъпи ситуация, в която диригентът не може да понася солиста или обратното, нещата могат да станат много зле, уверявам ви.
Когато е едва на пет, Максим Венгеров си казва, че иска да стане музикант. Десетгодишен той печели конкурса “Виенявски” и след още пет “Карл Флеш”. Днес 44-годишният цигулар солира на най-големите оркестри, често застава на диригентския пулт, а преподаването в Кралския музикален колеж в Лондон възприема като най-отговорна мисия. Една дума може да определи бъдещето на един млад музикант – да го вдъхнови или да го срине, заявява по този повод цигуларят, който дължи всичко на своя учител, ментор и идол – виолончелистът Мстислав Ростропович.
Дълги години съм свирил на цигулка, но е имало моменти, в които съм се чувствал ограничен от четирите струни, и тогава съм се чудил на коя от тях да свиря – пошегува се отново цигуларят. – Затова и започнах да разширявам интересите си, насочвайки се към други инструменти като бароковата цигулка и виолата – беше ми интересно да чуя как звучат на тях Бах или Вивалди. Експериментирал съм и с други инструменти, например електрическата цигулка. Но въпреки че съм част от академичния свят от много време, често съм чувал, че ме възприемат като „лошото момче на цигулката“. Има произведения, които съм свирил стотици пъти, но когато се връщам към тях, разбирам, че това не са същите произведения, че те са се променили, защото аз самият съм се променил. И всъщност цигулката ме е провокирала да търся много по-голяма образност и познания, за да разбера какво трябва да направя като изпълнител. За мен тя е израз на душата по подобен начин, както лъкът е продължение на ръката.
През 1997 г. Максим Венгеров става първият класически музикант, посланик на УНИЦЕФ. В тази си роля той се придвижва с бронирани военни машини на ООН, само и само да свири пред деца в Уганда и пред племенните общности в Тайланд, където го посреща детски хор от ангелски гласове. Но най-вълнуващо завинаги ще си остане посещението му в изолирана болница за СПИН в далекоизточна страна, в която монаси се грижели за заболелите. Тогава той изсвирил Adagio от първата соната за соло цигулка на Бах, а разчувстваната публика започнала да плаче.
Тринайсет събития с изявени музиканти от Италия, Испания, САЩ, Русия и др. са включени в програмата на Европейския музикален фестивал. На 25 април се събират трима ярки български концертмайстори – Албена Данаилова, Димитър Иванов и Симеон Симеонов. На 11 април квартет “Далия” от Испания премиерно ще изпълни творби от съвременни испански автори. На 17 май ще свири световноизвестният руски виолист Юри Башмет, а пианистът Георги Черкин ще закрие фестивала на 15 юни със свои аранжименти на любимите си клавирни пиеси в програмата “Лятна естрада”.
След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..
Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..
"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..