„Образованието и развитието на дигиталните технологии са сред основните акценти на Европредседателството в България“, коментира Ясен Гюров, член на постоянното председателство на България към ЕС. Именно образованието беше акцент в рамките на знаковата конференция „Обучение за създаване: от дигитални ползватели към дигитални създатели“, организирана от българското председателство на Съвета на ЕС. На събитието присъстваха министърът на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Йорданка Фандъкова и еврокомисарят по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наварачич. Еврокомисарят за дигитална икономика и общество Мария Габриел също беше сред участниците. Над 350 души, представители на Европейската комисия, политици, педагози, студенти, иноватори, представители на бизнеса и изследователи се включиха в двудневния форум. Обсъжданията бяха съсредоточени върху спешната необходимост от повишаване на дигиталните умения и качеството на образованието в страната ни.
Учениците се раждат в дигитален свят.Те имат нужда да изразяват себе си в различни сфери и проекти чрез дигиталните технологии. Младите хора се стараят да придобият възможно най-много дигитални знания, за да се изразяват адекватно за средата, в която живеят – коментира Силвия Кънчева, експерт в Министерство на образованието и науката.
Сред темите на конференцията бяха развитието на политиките за обучение на европейско равнище, включително Рамката за ключовите компетентности от 2006 г., Европейският дигитален образователен план за действие и Пакетът за модернизиране на образованието. Акцент беше поставен и върху ползите от програма "Еразъм+" и възможностите за европейско финансиране в подкрепа на дигиталните умения и иновациите.
Дигитализацията е сфера, която позволява на държавите – без значение на тяхното икономическо развитие към момента, да покажат добавена стойност. Неформалното образование е изключително важно за бъдещото развитие на икономиката и бизнеса. Българите са едни от най-силните олимпийци в математическите и природните науки. Неведнъж сме го показвали. Преди седмица приключихме работата по препоръка на Съвета на ЕС за ключовите компетентности – езикови, дигитални, предприемачески, социални. Комбинацията от тях е в основата на успеха в бъдеще– каза Ясен Гюров.
В рамките на конференцията беше приет "Призив за действие от София" с препоръки за политиците и преподавателите в подкрепа на по-ефективно дигитално обучение. Посетителите имаха възможност да се запознаят и с млади иноватори-ученици, които представиха своите високотехнологични проекти. Владимир Гристов, ученик от Технологичното училище „Електронни системи“ разказа:
Тази машина е „Робко 01“ – първият български учебен робот. Произведен е в София през 1987 и се е управлявал от компютър „Правец“ 8. Моята разработка позволява роботът да се ръководи от модерните компютърни технологии. Искам да демонстрирам настоящата тенденция в индустриалната автоматизация – все повече и повече мрежовите технологии навлизат в индустрията. Тенденциите са заводите да стават все по-автономни и да има все по-голяма комуникация между производствените машини. Говори се за нова индустриална революция.
Илиан Кордев представи дипломната си работа от училище, с която печели младежката награда на Българската асоциация по информационни технологии:
Това е система, която засича хакерски атаки на LINUX базирани устройства. Проблемът със сигурността в индустрията е много голям. Все повече компании стават жертва на кибер атаки и реших да помогна.
Мартин Дацев пък разказва за проекта, с който участва в училищното състезание HACK TUES:
Става въпрос за приложение, което обработва голямо количество текст и му прави кратко обобщение. Полезно е, защото всеки ден сме затрупани с линкове, статии, видеа и е хубаво да генерираме кратко обобщение, за да разберем в кое да се задълбочим. Приложението може да ни е полезно в много сфери – в медицината, във финансите, в бизнеса и образованието.
Снимки: Луиза Лазарова
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..