Днешните деца са натоварени с много очаквания – тези на семейството, учителите и дори цялото общество. А системата на образованието вместо да им помага да се изградят като щастливи и подготвени за живота хора, ги поставя в условия на състезание и стрес със субективни оценки, които изместват акцента от същинския смисъл на обучението в училище. Подобен извод правят много съвременни родители, които се сблъскват със закостенелите норми и разбирания в българското образование.
С убеждението, че има други много по-добри начини да се предадат опит и знание на децата, дипломираният психолог Пепа Чавдарова организирала преди години първия летен лагер за деца във възрожденския град Копривщица. Самата тя е родена и израснала там и знае колко е важно за всеки млад човек да бъде възпитаван в дух на патриотизъм и общочовешки добродетели. С идеята си, че Копривщица, не може да се посети и разгледа само за един ден, Пепа поела отговорността да заведе там повече деца и то в дните на лятната си отпуска. Нарекла инициативата Възрожденско училище „Аз съм българче“ и чрез нея успяла да привлече като помощници и съмишленици повечето музейни работници в града. Те с радост всяко лято посрещат децата и разказват историята на Копривщица, която с право наричат „люлката на Българското възраждане“.
Бихме искали да съхраним българския дух, традициите и едновременно с това да научим децата на полезни житейски неща – казва Пепа Чавдарова и продължава:
Живеем в голяма възрожденска къща в Копривщица, с голям двор и висока каменна ограда, с три високи порти. Това е Старирадевата къща, известна с автентичната си архитектура. Наемаме я, защото е много добро място за летен лагер, какъвто е нашият. Опитваме се да ограничим групата до 30 души, защото не харесвам модела на масовите лагери. За мен е най-важно да покажем лично отношение и внимание към всяко дете. Идеята ни е да съхраним социалната функция на това, което правим. Затова, редом с децата на по-заможни родители, имаме определени места за деца от семейства без никакви възможности. Те често се отглеждат от своите баби и дядовци. Имаме малчугани от различни социални групи и етноси и ги възпитаваме в дух на толерантност. Опитваме се да накараме всички да се научат да живеят заедно и да приемат различията помежду си. За нас децата са си деца, без значение от социалното им положение, от временните затруднения или възможности на родителите. Всичко, което правим е заради тях. Искаме в лагера те да се чувстват добре, все едно са в нормално семейство. Опитваме се, макар и за броени дни, да създадем добра среда, близка до семейната.
Чрез опита си като психолог още в първите два дни от летния лагер Пепа Чавдарова успява да накара децата да живеят и работят като в екип. В основата на успеха са ясните и точни правила, които еднакво важат за всички. Целта на Възрожденското училище не е само една. Понякога и десет дни са достатъчни, за да се научат децата да разсъждават с логика, да се грижат един за друг, да бъдат полезни на себе си и на другите. Ние им показваме историята такава, каквато е била наистина, а не такава, каквато са я описали накратко в учебниците – казва Пепа и още:
По време на Възрожденското училище организираме срещи с различни майстори-занаятчии. Те показват на децата как се правят съдове от глина. В дърводелското ателие правят къщички за птици, опитват се да моделират фигурки от вълна. Така учат чрез личния си опит и преживявания. Имаме урок по оказване на първа помощ, срещаме се с хора от различни професии – полицаи, пожарникари, програмисти и т. н. Организираме беседи за земята, водата, екологията. По този начин децата получават конкретни социални умения. Забелязала съм, че има малчугани, които много добре боравят с компютъра, знаят много за напредъка в технологиите, но не се справят с елементарни битови неща.
Хубаво е, че училището ни среща подкрепа в целия град. Посещаваме общината, заедно с децата влизаме в ритуалната зала и наблюдаваме бракосъчетанието. По време на целия лагер създаваме среда, в която много говорим за българското семейство, какво е било преди и как живее сега. На семейните традиции и ценности обръщаме специално внимание.
Снимки: azsambulgarche.com
България работи по реализацията на ключови проекти, които ще направят страната незаобиколим енергиен фактор. Това стана ясно от изказването на министъра на енергетиката Жечо Станков на Шестия Делфи форум във Вашингтон. Част от тази политика са..
"На 13 февруари т.г. българските потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет! На 13 февруари магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от най-напредналите проекти за ядрена централа в Европа и ние имаме възможността да бъдем сред първите държави,..
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" –..
Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния..
В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на..