Созопол за 34 път бе домакин на Празници на Изкуствата „Аполония“, създадени по идея на цигуларя Димо Димов от добре известния струнен квартет „Димов“. Той, заедно с Маргарита Димитрова и екипа, с който работят, години наред превръщат курортното градче в арена на изкуствата в края на август и началото на септември. Всички отличили се през календарната година театрални спектакли, концертни и филмови премиери, нови заглавия на различни издателства, намират своето място в афиша на фестивала. От 1999 г. „Аполония“ присъжда наградата „Аполон Токсофорос“ за изключителен принос в развитието на българската култура и представянето ѝ зад граница. За 2018-а приза получи художникът Греди Асса.
И тази година програмата беше разнообразна във всеки жанр. На театрална сцена бяха показани пиесите „Чамкория“ на режисьора Явор Гърдев, „Зимата на нашето недоволство“ и „Лисичета“ на режисьорката Бина Харалампиева и др. Филмите „Посоки“, „Възвишение“ и други ленти, спечелили различни награди, също намериха своето място.
Камерните концерти, които се провеждат в Археологическия музей на Созопол, също събираха много публика и всяка вечер залата беше пълна. На сцената се качи флейтистът Деян Гаврич от Сърбия, който изнесе концерт заедно със Столина Добрева – китара.
Йоанна Каменарска – цигулка, Антонина Бонева – пиано, Габриела Георгиева – сопрано, Георги Черкин – пиано…Това са само част от имената на афиша от тази зала.
Снимки: apollonia.bg
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор..