Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България започна Европейската седмица на мобилността

БНР Новини

Кампанията на Европейската комисия „Европейска седмица на мобилността” се провежда всяка година в периода 16-22 септември с цел да насърчи европейските общини да въвеждат и подпомагат устойчивия транспорт и начините на придвижване и се радва на все по-голям интерес и извън границите на Европа. През изминалата 2017 година в нея се включиха рекордните 2526 града от цяла Европа, САЩ, Япония и др. България бе представена от 39 общини – съобщиха за „Радио България” от Министерството на околната среда и водите, което е национален координатор на инициативата. Темата за 2018 година е „Мултимодалност”, а мотото – „Комбинирай, движи се!”. Мутимодалността насърчава използването и съчетаването на различните видове транспорт, а предимствата са намаляване на замърсяванията и задръстванията, по-чист въздух и по-приятен за живеене град.

За поредна година към инициативата „Европейска седмица на мобилността” се присъединиха Столичната община, Центърът за градска мобилност, редица неправителствени организации и граждански инициативи. И тази година има събития и кампании, насочени към популяризиране на екологичното движение и алтернативните начини на придвижване в града – велосипедно, пешеходно и с обществен транспорт. Какво друго е подготвено за жителите и гостите на София?




Снимка

Тази година насочваме вниманието повече към децата
– казва Методи Аврамов от Центъра за градска мобилност. – За децата от детските градини пресъздаваме реална пътна обстановка, за да могат още от ранна възраст да придобият съответните навици и да привикнат с начините на придвижване в града.

Снимка

За по-големите сме подготвили спортни игри, включваме ги и във велосипедния поход, който за втора поредна година организираме с посолството на Кралство Дания на 22 септември. Велосипедите са осигурени от Центъра за градска мобилност, но желаещите могат да дойдат и със собствени колела. Мястото на тръгване е в един от големите софийски паркове, а самият велосипеден маршрут преминава през централната градска част
.

Снимка

Децата могат да изразят виждането си за мобилността и обществения транспорт и чрез рисунки. Малчуганите показват доста креативни идеи, а тези рисунки стигат и до Брюксел, защото след всяка Европейска седмица на мобилността градовете могат да кандидатстват за наградата на Седмицата на мобилността. Детските рисунки също са част от компонентите, които показват ангажираност с проблематиката и всяка година в Брюксел им дават висока оценка – отбелязва Методи Аврамов и уточнява:

Градовете трябва да отговарят на три условия: да имат постоянни мерки в сферата на мобилността, да организират събития, свързани с провеждането на Седмицата на мобилността и третото условие е да има ден без автомобили, който да насърчи велосипедното и пешеходното придвижване в централната градска част. Столичната община изпълнява тези компонентни вече доста години и през 2015 и 2016 година беше между първите 10 града за награда на Седмицата на мобилността. Надяваме се тази година София да е по-напред в класирането – пожелава Методи Аврамов.

Неизменна част от забавленията през тази седмица е, разбира се, ретро-трамваят, който върви през определени часови интервали. А кулминацията e на 22 септември, в традиционния ден без автомобили, когато част от центъра на София ще бъде затворена за автомобилно движение.

Снимка

През 2016 и 2017 година мобилна лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда измери атмосферния въздух в Деня без автомобили и както можеше да се очаква, въздухът беше по-чист
  коментира Методи Аврамов. – Резултатите от кампанията „Европейска седмица на мобилността” се измерват с увеличаване на ползващите велосипеден и обществен транспорт. Една кампания, която е в рамките само на една седмица, може да постави някакъв акцент, а усилията трябва да се полагат целогодишно.

Снимки: Десислава Семковска и архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 39

В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..

публикувано на 20.02.25 в 12:00
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Министри разказват на депутатите за "въпросника" на САЩ

Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..

публикувано на 20.02.25 в 07:15

Втори ден на бойкот на веригите за хранителни стоки

Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..

публикувано на 20.02.25 в 06:35