Мечтата на човечеството да запечата образи върху чувствителен на светлина екран е още от V-IV в. пр. н.е., а може би и по-рано. Днес едва ли има човек, който да не се наслаждава и да не експериментира с цялото многообразие, което носи сбъдването на тази човешка мечта – фотографията. В превод от гръцки думата фотография означава техника на рисуване със светлина. Постепенно фотографията се е превърнала в неразделна част от графичните изкуства.
Първата съхранена фотографска снимка на българи е от 1842-1843 г., направена във Виена, на нея е деецът на нашето Възраждане Тодор Минков със своята майка (на снимката вляво). Първите български фотографи творят в Централна Европа и големите градове на Османската империя, а през 1897 г. е създадено първото българско любителско фотографско дружество в София с председател Васил Златарски. В самото начало на XX започва да се развива фотожурналистиката и преобладава репортажната фотография.Тогава са направени първите цветни снимки в страната ни.
Развива се и художествената фотография, която през 1957 г. в България е призната за изкуство.Любопитен факт е, че през 1955 г. са направени първите български цветни снимки с научна цел, а две години по-късно е заснет и първият научно-медицински цветен филм. Така фотографията у нас добива популярност във всички области и цяла плеяда талантливи творци са записали имената си в историята на документалната, художествената, научната, а днес и на бизнес фотографията.
Интересът към изкуството на снимането като професионално занимание сега е още по-голям. Тънкостите на науката и занаята се преподават в престижната Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография. Тя възниква като Средно училище по книгопечатане и графични изкуства през 1923 г. и до ден днешен е едно от предпочитаните учебни заведения в страната. Това е и едно от малкото училища у нас, което дава възможност за успешна професионална реализация след завършване на средно образование. Известните личности, възпитаници на гимназията, също са мерило за изградения висок стандарт на прием и преподаване.
Това е основният предмет на обучението по фотография като през годините с колегите разменяме темите, в които преподаваме, например художествена, цветна, научна фотография. История на българската фотография учениците изучават по-сериозно чак в началото на XII клас.. По време на Възраждането в България фотографията много бързо достига европейските стандарти. Тя започва да се изучава под формата на кръжок в тогавашното полиграфско училище. През 60-те години на XXвек в гимназията преподава Янка Кюркчиева – международно признат творец и автор на специализирана литература в сферата на фотографията. Тогава гимназията се превръща в първото и единствено място, което дава пълноценно обучение по фотография. Днес вече имаме специалности като компютърна графика, графичен дизайн, библиотекознание. При нас преподава Стефан Маринов – професионалист в областта на анимацията, която е сред по-новите специалности тук. Не може да се каже към коя специалност учениците имат най-голям интерес, защото, кандидатствайки в гимназията, голяма част от тях записват повече от една специалност, а системата позволява в по-късен етап от обучението да променят своя профил по желание. Ние напътстваме учениците основно в професионален план, но до голяма степен застъпваме и творческата част от фотографията. Помагаме им сами да изберат пътя, по който ще се развиват.
Снимки: Ани Петрова, личен архив и архив
Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на пряка самолетна линия между Подгорица и София и по комуникацията между министерствата на туризма в..
Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи Link 22 за новите български военни кораби. Сделката за над 1,35 млн. евро влиза за одобрение в парламента при неприет бюджет за 2025 г. Министърът на отбраната увери, че пари за..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал "Слатина". Къртицата ще тръгне от метростанцията при бул. "Цариградско шосе" в посока към станцията до..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..