Само след няколко месеца първият изцяло български орган ще изпита своята мощ, енергия и обсебваща сила в Музея с кристалите.
Сред природните богатства на музея “Земята и хората” един млад български музикант преследва сизифовската си мечта и сам строи орган. И макар царят на инструментите отдавна да звучи в някои концертни зали, те до един са изработени в чужбина и единствено сглобени у нас.
Чалъмите на органостроителството – както се нарича изработването на най-големия музикален инструмент, Росен научава от специализираната литература, която му предлага проф. Нева Кръстева и от интернет. Но най-вече “крадейки” занаят от германския органостроител Йенс Щайнхоф, на когото помага да ремонтира органа в концертната зала на академията и да монтира по-малкия му събрат в един от кабинетите.
От 2009 г. Росен започва да събира материали, машини, инструменти, подготвяйки се да осъществи мечтата си. Трябва да разбираш от металообработване, от дърводелство, но най-вече да бъдеш на ниво в музикантската част – да имаш усет и да знаеш къде и как да разположиш всяка секция на органа, добавя той.
Инструментът ще има 31 регистъра, два мануала и стандартна педална клавиатура. Близо 2000 тръби ще бъдат разположени върху фасадата. Половината от тях вече са готови, както и рамката – основа на органа и въздушните камери. Освен това с майка ми изработихме турбината и стигнахме до меха, който е главният резервоар, разпределящ въздуха. Колко време обаче остава до пълното изработване на органа – това за мен е най-сложният въпрос. В смелите си предвиждания смятах, че ще приключа до една година, но вече надвишавам втората, а инструментът все още не е засвирил. Все пак се надявам до няколко месеца той да зазвучи с основните си регистри, които са между 20 и 25. А за останалите и за довършването на облика на целия инструмент ще се наложи търсенето на финансова помощ.
В западните страни един орган струва между милион и 1,5 млн. лева. Росен обаче строи своя инструмент, разчитайки единствено на помощта на семейството си. Директорът на музея Чавдар Начев казва, че не е искал средства от Министерството на културата, а за кампания за спомоществователство ще мисли, когато органът бъде готов.
Снимки: Диана Цанкова
Валерия Стоянова още е ученичка в Националното музикално училище в София, но въпреки крехката си възраст вече има солиден сценичен опит до именити изпълнители. Важна роля изиграва Васил Петров, с когото едва 9-годишна за първи път стъпва на голяма..
Бургаската публика ще може да се наслади на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Музикалното събитие е днес от 19.00 часа, предаде БНР Бургас. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт..
След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..
Валерия Стоянова още е ученичка в Националното музикално училище в София, но въпреки крехката си възраст вече има солиден сценичен опит до именити..
Бургаската публика ще може да се наслади на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra в Културен дом НХК. Музикалното събитие е днес от 19.00 часа,..