Вече цяла седмица общественото мнение в България е занимавано с твърденията за връзка между случая „Скрипал“ във Великобритания и разследвания в България опит за отравяне на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев. Версията бе лансирана първо от британския разследващ сайт Bellingcat и неговия руския партньор „Инсайдър“, а после подета и от някои медии в България под заглавия от рода на „Агент на руското ГРУ, замесен в случая „Скрипал“, е свързан и с отравянето на Гебрев“ и „Комисията за контрол над службите се заема с отравянето на Гебрев“. Според в. „Таймс“ лондонската полиция и МИ 5 (британското контраразузнаване) проучват българския случай от 2015 година насам. Най-общо казано, обект на разследване е руски агент с псевдоним Федотов, който е бил във Великобритания по време на отравянето на Скрипал с химическия препарат „Новичок“, а е минавал през България три пъти, единият от които съвпада по време с отравянето на Гебрев. Във Великобритания Федотов бил помагач, а не изпълнител на покушението над Скрипал.
Случаят вчера определено се политизира чрез среща на премиера Бойко Борисов с британския посланик в София Ема Хопкинс, в която участваха главният прокурор Сотир Цацаров, вътрешният министър Младен Маринов и шефът на ДАНС Димитър Георгиев. Допълнителни нюанси към него добавиха и някои други политически изявления. След като ден по-рано – на 10 февруари, парламентарният лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов бе изразил убеденост, че Русия ще опита да се намеси в изборите и в България, посланикът на Москва в София Анатолий Макаров репликира, че не е получавал указания за подобно нещо и определи като абсурдни твърденията за връзка на Русия с отравянето на българския бизнесмен Гебрев.
След разговора на премиера с британския посланик стана ясно, че хипотезата за връзка между казуса „Скрипал“ и отравянето на Гебрев е била лансирана от самия бизнесмен миналата година, но поръчаната пак от самия него експертиза във Финландия не е открила субстанции от списъка на Конвенцията за химическите оръжия. Оказало се, че в дома на оръжейния търговец има следи от инсектициди в кафемашина, а подобно на тях вещество било намерено и в салата, която е ял на вечеря с партньори. Дали иронично, или пък не, в. „Труд“ наблегна на това обстоятелство под заглавието „Гебрев отровен чрез кафемашина и салата“.
Миналия петък Дмитрий Песков – прессекретар на руския президент Путин, запита … как е възможно използването на някакво бойно отровно вещество в Европа да остане незабелязано през 2015 г.? Защо разбраха за това едва сега?. Този въпрос остава открит и днес, като дава повод за различни хипотези.
Дали пък не се прави опит за предизвикване на нова реакция на България, след като миналата година тя не се присъедини към повечето страни в ЕС и НАТО, които заради „Скрипал“ експулсираха руски дипломати. Тогава София заяви, че се нуждае по повече доказателства за намесата на Русия в опита за покушение, а вчера фактически каза, че още няма доказателства, но продължава да търси такива в пълна координация със службите на Великобритания.
Като изрази удовлетворение от срещате си с премиера Борисов, посланик Ема Хопкинс коментира, че българските и британските служби работят в сътрудничество по случая „Гебрев“ и… разследването ще продължи след Брекзит. Защо ли дипломатът сметна за необходимо да каже това и не подсказва ли казаното, че странното възобновяване на казуса е свързано по някакъв начин с отделянето на Великобритания от ЕС?
Лансира се и версия, според която българският оръжеен търговец е бил обект на опит за покушение заради частни бизнес интереси. Според бившия шеф на ДАНС Цветлин Йовчев обаче евентуална съпричастност на руска спецслужба в подобен случай е изключена, защото би означавала, че Москва няма контрол над собствените си спецслужби и техните служители.
Казусът остава отворен, защото само след два дни – на 14 февруари, ще се разглежда и от парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност. От което пък следва, че продължава да е политически.
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..
Към момента няма данни за пострадали български граждани при пожара в хотел в ски центъра Карталкая в Северозападна Турция. Това предаде БТА, позовавайки се на Министерството на външните работи. Посолството на България в Анкара е в контакт с местните..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..