Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив – Европейска столица на културата 2019

Цитат от „Хамлет“ звучи на 32 езика в Пловдив

Отбелязваме Международния ден на майчиния език

Малката базилика в Пловдив
Снимка: bg.wikipedia.org

„Да бъдеш или да не бъдеш - това е въпросът“ е цитат от една от най-популярните пиеси на Шекспир „Хамлет“. Именно той ще прозвучи на 32 езика в Малката базилика в Пловдив по повод Международния ден на майчиния език, който отбелязваме на 21 февруари. Причината именно английският драматург да бъде избран за автор, чието творчество да бъде четено е тази, че през 2019 година се навършват 455 години от неговото рождение. Цитатът ще прозвучи както в оригинал, така и на български, турски, арменски, иврит, ромски, руски, украински, френски, китайски, немски, италиански, испански, гръцки, чешки, полски, сръбски, албански, шведски, арабски, кюрдски, молдовски, персийски, японски, монголски и азарбейжански. Част от програмата на празника е и представянето на различните държави по света, които имат свои представители в древния, но вечен Пловдив. Сред тях са арменци, евреи, гърци, турци и роми, както и чуждестранни студенти от всички континенти, избрали да учат в университетите на града. Те ще представят своите държави с песни, танци, поезия или различни характерни обичаи. Организатор на събитието е Българо-турският литературен клуб в Града под тепетата. Защо е важно отбелязването на Международния ден на майчиния език и каква е историята на избраната дата 21 февруари, разказва членът на УС на Българо-турския литературен клуб г-жа Шенар Бахар:

личен архивМеждународният ден на майчиния език е обявен по време на Генералната конференция на ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 година и се отбелязва всяка година от 2000-та насам, с цел насърчаване на многоезичието и културното многообразие. Датата не е избрана случайно, а в знак на почит към събитието от 21 февруари 1952 година, когато в Дака – столицата на днешен Бангладеш, от куршумите на полицейски служители са били убити студенти, които участват в демонстрация. Те искат техният роден език – бенгалски, да бъде провъзгласен за официален в страната.


Протестите на бенгалците се увенчават с успех едва през 1956 година, когато правителството дава официален статут на бенгалския език.

Всяка година акцентът на честването на Международния ден на майчиния език е различен. „Местният език като фактор за развитие, мир и помирение“ е мотото за настоящото издание, а целта му е да подчертае заслужената роля на всички езици за изграждането и опазването на културната идентичност на народите. В този смисъл да обърнем поглед към Пловдив е напълно естествено, не само заради това, че тази година е Европейска столица на културата, но и заради хилядолетното съжителство на много различни етноси и култури, които са оставили траен отпечатък в културата, духа и бита на града, съществуващ без прекъсване от ІV в пр. н.е.

Начало на празника ще бъде дадено с прочитането на стихотворението „Българският език“ от българския поет, писател и драматург Иван Вазов. То е избрано неслучайно, тъй като с него патриархът на българската литература иска да опровергае съществувалото в края на ХІХ век внушение, че българският е груб и му липсва мелодия. Днес в света се говорят над 6000 езика, като 24 от тях са обявени за официални в рамките на Европейския съюз. Интересен факт, свързан с езиците в рамките на ЕС е, че по инициатива на Съвета на Европа, 26 септември е обявен за Европейски ден на езиците. Една от целите на тази инициатива, която се провежда от 2002 година насам е да накара европейците да изучават повече езици, без значение дали е свързано с професията им, или е за удоволствие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Търси се думата, описваща 2024 година за българите

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..

публикувано на 06.01.25 в 11:18

Жилище от 100 кв. м. в България струва 199 средни заплати

В 11 областни града в страната 1 кв. м. жилищна площ струва под 1000 евро. В 13 областни града цената е от 1000 до 1400. В София и Варна квадратният метър е 2400 евро, каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". В..

публикувано на 06.01.25 в 10:04

Спорът за премиерския пост прекрати преговорите за съставяне на правителство

ГЕРБ-СДС прекратява преговорите за съставяне на редовно правителство заради отказа на "Демократична България" (ДБ) да подкрепи кандидат от ГЕРБ за премиер, съобщиха от ГЕРБ. "Не беше постигнато съгласие с ДБ за персоналния състав на бъдещо..

публикувано на 06.01.25 в 08:55