Българите устроили живота си зад граница са около 2 400 000 души. Това число е приблизително, но се базира на данни на Министерството на външните работи. Причините за техния избор са различни и за съжаление, въпреки завръщащите се всяка година сънародници, броят на напускащите родината все още е по-голям. В този смисъл, засиленият ни интерес към успехите и проблемите на българските общности в чужбина е напълно оправдан. Каквито и да са те обаче, остават на заден план в дните около националния ни празник, когато се организират множество събития и срещи на българите зад граница.
Една нова инициатива, която си поставя амбициозната задача да обедини българските емигранти в ЕС около родната култура идва от Шотландия. Амбицията ѝ е да задълбочи контактите на българите, тъй като озовавайки се в чужбина, те се разделят на мини общности, които често не си взаимодействат едни с други. Предотвратяването на процесите на отчуждението сред сънародниците ни зад граница е в основата на проекта „Българи от ново време“. Подобно начинание е все по-необходимо, тъй като много българчета са родени зад граница. Затова е особено важно те да не израснат в среда, която е далеч от българската култура, книги и изкуство и да не допуснем да загубят представа за своя род, ценности и родина. Начинанието ни е дългосрочно и няма да се откажем лесно, казва Калоян Буковски. Самият той е завършил висшето си образование в Шотландия, а в момента работи в Лондон, Единбург и Дъблин и стои в основата на новата инициатива:
„Българи от ново време“ е идея, която се роди в сътрудничество с хора, с които имаме общи интереси и съдба. Нашата цел не е да организираме просто едно или две събития, а да превърнем „Българи от ново време“ във фестивал с пътуваща сцена, на която да се изявяват различни музиканти. В момента водим разговори с приятели от българските общности от Централна и Северна Англия, както и с такива от Германия, с които се надявам да успеем да организираме фестивал и през есента в друг град или друга държава. За нас е много важно българите в чужбина да имат достъп до българската култура, защото знаем колко е ценно това за хората, които рядко се връщат в родината ни.
Първото събитие на „Българи от ново време“ е концерт на 10 март в шотландския град Единбург. На една сцена ще излязат едни от най-обичаните родни поп и рок изпълнители - БТР, Теди Кацарова и Рафи Бохосян. Програмата ще открие „Виенска фолклорна група“, чиято музика е интересна комбинация между гайда, бас и тъпан. Освен българите от австрийската столица за участие са поканени и два български фолклорни състава от Единбург и Глазгоу. Събитието е замислено като своеобразен подарък за българската общност в Шотландия по повод Националния празник 3-ти март. По неофициални данни сънародниците ни там са хиляди, сред които преобладават студентите. Те живеят предимно в Единбург, Глазгоу, Абърдийн, Дънди и Инвърнес.
В концерта в Единбург ще участва и колоритният шотландец Джеймс Макдоналд Рейд, който владее до съвършенство тънкостите на родопската гайда.
Джеймс е много интересна личност, с когото имаме контакт отдавна, разказва Калоян. Той е любител на всички балкански гайди и макар да е на 75 години, пътува много из цяла Източна Европа, преследвайки тази своя страст. Притежава богата колекция от гайди. Ние българите трябва да се гордеем с нашата култура, защото тя привлича и очарова хора от различни националности.
Все повече стават и чужденците, които живеят в България и почитат нашите традиции и обичаи. Други, като Джеймс например, са просто туристи, но у нас ги води именно любовта им към българската култура. Това ги превръща в нейни посланици по света.
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е..