През последните години Пловдив привлича редица чуждестранни инвеститори, които създават свои производствени бази в икономическата зона на града. Това допринася както за намаляването на безработицата в региона, така и за рекламата на Пловдив в Европа и по света. През 2019 година той привлича общественото внимание и с друго свое постижение – фактът, че е първият български град, избран за Европейска столица на културата. Годината започна и част от събитията вече отминаха, но до края ѝ остават още 9 месеца. През този период Пловдив със сигурност има с какво да ни изненада. А за да се ориентираме по-лесно и бързо сред множеството културни събития е специално разработеното мобилно приложение, което помага бързо и лесно да изберем маршрута към тях. Негов създател е програмистът Любен Брънзалов, чиято идея е да направи карта, която обаче да служи и като своеобразен пътеводител из забележителностите и културните изяви на територията на втория по големина град в България. Приложението е безплатно и може да работи дори и без постоянен достъп до интернет. Кои са обектите, включени в него и на какви езици се очаква да работи?
Най-интересните сведения, дадени в приложението, са за прочутите пловдивски тепета. Информацията за тях Любен е събрал от различни източници, сред които библиотеки, специализирана литература и местни архиви. Оттам научава и историята на римския акведукт, на Небет тепе, който в продължение на хилядолетия служел за водоснабдяването на града. Водата достигала по глинени тръби от два каптажа в околностите на селището. В древността предварително изследвали както чистотата, така и вкуса на водата от познатите им водни находища. Особено важно било трасето, по което да мине водопроводът, както и неговият наклон.
Снимки: личен архив
Пред българското посолство в Стокхолм е открита изложба на емблематични културни и природни туристически обекти от България. "България е страна с впечатляваща история, богато културно-историческо наследство и неповторима природа. Тази изложба е..
Свети Валентин е най-дългоочакваният празник от влюбените, а ние, българите, имаме едно особено предимство – можем да го съчетаем с Трифон Зарезан, празникът на виното. И където има вино, там има и любов. Тази прекрасна симбиоза се усеща особено силно в..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Пред българското посолство в Стокхолм е открита изложба на емблематични културни и природни туристически обекти от България. "България е страна с..