Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Българската съкровищница“ – смайващо пътешествие из природата, историята и културата на България

На 12 март в Съюза на архитектите в София бе представено луксозното двуезично (на български и английски) издание на албума „Българската съкровищница” – 450 страници и над 1000 цветни фотографии, разкриващи интересни и малко познати природни и исторически паметници в България. Той е дело на журналистите, фотографи и, най-вече, запалени пътешественици Николай Генов и Румяна Николова.

Авторите на много книги, разказващи за най-екзотични места по света, признават обаче, че българската тема е най-търсена.



Това е втората подобна книга. Когато излезе албумът „България: природа, човек, цивилизации“ се оказа, че останаха толкова много теми и снимки, че решихме да ги съберем в тази нова книга. И с радост забелязваме, че останаха снимки за трета книга, което може би ще е бъдещата ни цел, защото България има своята история, тя е географският кръстопът на цивилизации, тук са минавали много народи със своята култура, събрано е огромно количество артефакти, за които е хубаво светът да научи, тъй като за тях не се знае достатъчно – казва Николай Генов.


Неизбродима е България –
подчертава Румяна Николова. – В нея можеш да пътуваш не само в плоскост, по територията, но и в миналото. Малко страни по света могат да се похвалят с такова изобилие и разнообразие на исторически паметници и такава природа. Ние трябва не само да сме горди, че сме родени на такова място, но и да го ценим, обичаме и работим за това да процъфтява, и да продължаваме да пишем една славна история.


Двамата автори разказват в ярки фотографии за жилищата от неолита край Стара Загора, зората на европейската цивилизация, най-старото обработено злато в света, природните феномени, традициите и много други. В албума е разгледано и българското наследство в списъка на ЮНЕСКО.


В „Българската съкровищница“ сме събрали всичко, което придава на България стойност в историята на света и природата на планетата
– обяснява Румяна Николова. – Това са обекти, исторически факти, природни феномени, които правят нашата страна уникална. Тук днес могат да се видят следи от времето, когато се е зараждал животът на нашата планета, дори следи от катаклизми, които са се случили на друг континент преди милиони години. Грекопитекът, който стои в началото на човешката еволюционна верига, също е оставил следи тук. И всичко това, както и много други факти пълнят една огромна съкровищница, достойна да бъде видяна от света и оценена от него.


До 15 март в Зала 1 на Съюза на архитектите посетителите могат да се насладят и на изложбата с 27 избрани фотографии от албума.


Искахме да има разнообразие, да покажем църкви, стенописи, праисторически паметници, златни и сребърни съкровища от времето на траките, традиции – лазарки, нестинарки, кукери. Така че да има пъстрота, а изложбата да дава един общ поглед за страната. Радва ме, че се правят изложби за България, и не е задължително да пътуват по света скъпите, безценни съкровища, които можем да покажем със снимки. Много дължим на нашата история и природа, много може да се покаже за България и то трябва да се показва
– категоричен е Николай Генов.
Към кого е насочен албумът „Българската съкровищница”?

Както към нас, българите, така и към света – отговаря Румяна Николова. – За нас това би трябвало да бъде основание да живеем с повече радост в тази земя, да видим какви съкровища имаме и да направим всичко възможно да ги опазим и умножим. За света посланието е: елате и вижте каква е България, колко безценни красоти, съкровища и интересни исторически паметници можете да видите тук!
Две изключително успешни изложби в Бразилия, огромен тираж на предишния албум, както и издаването му и във френско-английски вариант по време на изложбата, посветена на България в Лувъра през 2015 година, карат Николай Генов и Румяна Николова със задоволство да признаят, че проектът им наистина е успешен!

Снимки: личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05