Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в Закона за вероизповеданията породиха напрежения с Турция

Снимки: БГНЕС

Късно снощи бе съобщено, че външният министър Екатерина Захариева е наредила посланикът на Анкара в София Хасан Улусой да бъде извикан във Външното министерство по повод твърдение на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Анкара се е намесила в изготвянето на поправките на Закона за вероизповеданията в България. Захариева вече бе обсъдила проблема в телефонен разговор с колегата си, а пресцентърът на ведомството бе заявило, че „България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана“.

Последва искане на участващата в управлението партия ВМРО парламентът да изслуша по темата външния министър. По отношение на казуса има не само висока политическа, но и висока обществена чувствителност, за която красноречиво свидетелство са заглавия в печата като „България променя религиозния си закон по искане на Турция“ (в. „Сега“) и „Турски министър се похвали, че се преборил с България да не забрани парите от Анкара за мюсюлманите“ (в. „24 часа“).

Заслужава да се отбележи обстоятелството, че самото мюфтийство в България приветства приетите законови поправки. Те не само разсрочват задълженията на мюсюлманското вероизповедание към българската държава за десет години напред, но и оставят възможността освен държавна субсидия, то да получава финансиране от чужбина.

Напрежението избуя дни преди местните избори в Турция и в момент на напрегната предизборна ситуация в България около предстоящия след два месеца вот за депутати в Европейския парламент. Пак в предизборна обстановка – преди две години през март 2017 г., в навечерието на парламентарните избори в България и на референдума в Турция, София привика за консултации посланика си в Анкара Надежда Нейнски зарадиизказвания на турски министър в подкрепа на определена българска партия, възприети като намеса във вътрешните работи. В деня на привикването кмет в Югозападна Турция призова българските изселници там да гласуват на 26 март така, че турците в България да станат по-мощни, а езикът им – официален. Политически наблюдатели тогава коментираха, че „засилената безпардонност на турски официални и неофициални лица срещу суверенитета на България“ е предизвикала серия от контрамерки на български институции.

Епизод на силно напрежение предизвика през август 2013 г. и едно неофициално посещение на турския вицепремиер Бекир Боздаг, за което българското външно министерство бе уведомено само от посолството на Анкара в София и до което български журналисти не бяха допуснати. Вицепремиерът тогава каза, че „архитектурните паметници от османско време са в окаяно състояние и Анкара ще поиска да получи възможност да се грижи за тях“, но по този повод министърът на културата Петър Стоянович заяви, че въпросът с вакъфските имоти е уреден като проблем между Царство България и Османската империя още през 1909 г. и с това нещата са приключени.

Честотата, с която епизодите на напрежение между София и Анкара възникват не е голяма, но остротата им и високата обществена чувствителност към тях им дава сила, способна да предизвика сериозни смущения в иначе добрите двустранни отношения. Последният епизод е все още в развитие и за реалните му последици тепърва ще съдим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Социалистите определиха регистрацията на БПСЦ като тежък удар върху Православието в България

Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..

публикувано на 28.12.24 в 15:00

РИМ-София представя видео истории на знакови столични сгради

В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..

публикувано на 28.12.24 в 07:35
Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от  Българска православна старостилна църква.

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..

публикувано на 28.12.24 в 01:30