Любопитно ли ви е да пробвате от храната на космонавтите? Или мечтаете да сте конструктор на самолети? А може би ви се иска поне за ден да сте авиомеханик? За да сбъднете тези мечти, просто трябва да се озовете в точния ден на точното място! Денят е 12 април – Световният ден на авиацията и космонавтиката, мястото – авиомузеят в Бургас.
В музея с много хъс са се подготвили за това събитие с вход свободен. В менюто за желаещите да опитат „космическа храна“ ще има не само от традиционните ястия на космонавтите, като месо с картофи, но и таратор, боза и други традиционни български храни във вид на прах и паста, разказва Станислав Иванов, ръководител на Авиомузея в Бургас. Ще има и работилница за летателни апарати:
Музеят е все още много млад, но ентусиазмът на хората, които стоят зад него, му дава силен заряд да върви напред. Създаден е през 2017 г. по инициатива на будни бургаски граждани, ветерани от летище „Бургас“, Община Бургас и „Фрапорт Туин Стар“ – концесионер на бургаското летище. Отваря врати на 29 юни – в деня на 70-годишнината от първия полет на Българска гражданска авиация, осъществен между София и Бургас. Днес експозицията на музея наброява 9 експоната. В България само тук може да се види самолетът Ан-12. Ще видите също произведения през 1970 г. едномоторен Ан-2, известен с прозвището „баба Ана“, учебно-тренировъчния самолет L-29, фронтовия изтребител МиГ-17 Ф Fresco, флагмана на българската авиация Ту-154 и др. По думите на Станислав:
Ту-154 като най-голям е много интересен. Той има три двигателя, разположени в задната част. Висок е около 11 метра и е изключително красив с вертикалния си стабилизатор. Той е долноплощник. Крилата му са стреловидни, подобно на бойните самолети МиГ-21. Те също така са еластични, което придава изключителен комфорт по време на полет.
Но Авиомузеят в Бургас предлага на посетителите си не просто да разгледат една интересна експозиция. Той предоставя реална възможност на любителите на авиацията да се включат активно във възстановяването на авиореликвите чрез дарения, но и като механици. Не случайно на сайта му ще прочетете: „Бъди пилот. Бъди механик. Бъди изследовател на нови светове“. Какво се крие зад тези думи? Станислав обяснява:
Ние отворихме през 2017 г. с експозицията Homo Volans, разработена от Венелин Шурелов в самолета Ан-12. Тя „реанимира“ авиационната техника чрез различни интерактивни инсталации. Посетителите могат да седнат и на пилотското място, да усетят ефекта на работещ самолетен двигател, да пипнат черната кутия. Интересно е да споменем също, че през 2018 г. започнахме ремонти по възстановяването на Ту-154. По наша инициатива сформирахме авиоклуб, който да събере хора с интерес към авиацията и с желание да помогнат за ремонтирането на тези самолети, тъй като те са стари и в изключително лошо състояние. Идеята е с доброволен труд заедно да можем да ги възстановим“.
Звучи вълнуващо, нали?
Снимки: avioburgas.bg
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..