През 2015 година собственикът на стари автомобили Стефан Иванов от Дряново предлага на местната общинска власт да организират ретро парад. Идеята се приема позитивно и тази година събитието ще се проведе вече за четвърти път. В първото издание участват 19 автомобила, но с всяка година техният брой се увеличава, а на 13 април организаторите очакват жителите и гостите на града да видят около 25 стари лъскави возила. В предишните години са показвани предимно автомобили от времето на социализма – Москвич, Лада, Трабант, Шкода, а сега се очаква Газ-21 от 1968 г. На първото издание е дефилирал и Мерцедес W 170 от 1938 г.
Участниците от цялата страна ще преминат по главната улица на Дряново и ще паркират автомобилите си на централния площад на града.
По традиция организаторите ще бъдат облечени с ретро дрехи, а от общината предложиха самите участници също да се облекат в такъв стил – казва Стефан Иванов и отправя предизвикателство и към гостите да дойдат облечени така, за да бъде атмосферата на мероприятието още по-автентична.
Съхраняването на традициите е изключително важно, но създаването им е не по-малко значимо – отбелязва Стефан Иванов – затова искаме ретро парадът да се превърне в нова традиция за жителите и гостите на Дряново.
Градът е разположен в подножието на Стара планина, а невероятната природа и забележителности привличат все повече туристи. Само тук може да се посети първата благоустроена за туристи пещера в България – „Бачо Киро“, в която са открити едни от най-старите следи от живот на Балканския полуостров. От нея започва дряновската екопътека, която преминава по величествените скали около дряновския манастир „Свети Архангел Михаил“. Неизменен интерес предизвикват шедьоврите на легендарния майстор Колю Фичето – храмът „Свети Никола“, мостът над река Дряновска, Икономовата къща с разположената в нея колекция икони и църковна дърворезба, както и самият музей „Колю Фичето“, който представя живота на именития дряновец.
Сред паметниците на културата е Лафчиевата къща, за построяването на която не е използван нито един пирон. Вниманието грабва най-прецизната релефна карта на България, изработена през 1962 година.
Сред забележителностите на възрожденското градче са също първата в страната ни Часовникова кула (1778 г.), храмът „Света Троица“ с изключително красиво резбован таван и Паметникът на българската азбука, който бе подарен на Дряново през 2017 година.
Снимките са предоставени от община Дряново
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
“София за начинаещи в 55 стъпки” – така се нарича туристическата обиколка на българската столица, организирана от Общинското предприятие „Туризъм“ (Visit Sofia). Безплатният пешеходен тур е подходящ за хора от всички възрасти, продължава 1 час и 45..
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..