Шестата държава в света със свой космонавт в открития Космос и третата, създала космически храни – с тези думи първият български космонавт синтезира резултатите от онези четиридесет и седем часа и една минута, в които преди 40 години той прекарва в орбита около Земята.
В чест на първия български космонавт Георги Иванов, полетял на 10 април 1979 г. заедно с Николай Рукавишников на борда на космическия кораб “Союз 33”, Българската академия на науките организира тържество, което уважиха петима космонавти от международната програма “Интеркосмос”. Към чехословашкия Владимир Ремек, Иван Бела от Словакия, Берталан Фаркаш от Унгария, Мирослав Хермашевски от Полша и Павел Виноградов от Русия се присъедини и вторият български космонавт Александър Александров. Младото поколение трябва да разбере какво е направила българската космическа наука, обърна се към журналистите Георги Иванов, давайки за пример създаването на български прибор, летял на космически ракети, както и на нови системи за два космически кораба по програмата “България 1300”.
По случай 40-ата годишнина от излитането на първия български космонавт във фоайето на БАН бяха показани фотографии, запечатали подготовката на полета и времето, прекарано в Космоса. Проф. Цветан Дачев пък демонстрира космическа апаратура, дело на Института за космически изследвания и технологии при БАН.
Ще полети ли обаче скоро в Космоса и трети българин?
Не – отговаря лаконично Александър Александров. – Защото още не сме дорасли. За да имаме трети космонавт, трябва да имаме силна икономика, силно участие в космически програми и най-вече да се разработи такава научна програма, която да бъде осигурена от нашата промишленост. А ние все още не сме до това ниво.
Снимки: БГНЕС и Диана Цанкова
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..
Сухопътните войски в България честват бойния си празник. В съобщение на пресцентъра на Министерството на отбраната се отбелязва, че на 19 ноември се навършват 139 г. от славната победа при Сливница и 146 г. от създаването на българските сухопътни..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..