Същността на кражбите на електрическа енергия се промени много през последните години. Има cеpиозно теxнологично pазвитие в средствата за измерване на потребената енергия и манипулирането на уредите за отчитане не е по силите на cpедностатистическия българин. Това навежда на мисълта, че има хора, за които кражбата на ток се е превърнала в доходоносен бизнес. Има сериозни съмнения, че става въпрос за бивши служители на енергийните дружества, които имат съответната компетентност. Така обобщи проблема с нерегламентираното потребление на ток Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в рамките на дискусия по темата, чиято задача бе да даде гласност на всички гледни точки и да се изготвят предложения за спешни промени в Закона за енергетиката. В разговорите участваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, депутати от различни парламентарни групи и представители на енерго- разпределителните дружества ЧЕЗ, “Енерго-Про” и ЕVN.
Валентин Николов, зам.- пpедcедател на парламентарната комисия по енергетика, изрази готовност за обсъждане на конкретни предложения за законодателни промени, защото обществото вече проявява нетърпимост към крадците на ток и съоръжения от електропреносната мрежа.
Кои са тези, които крадат ток? По данни на КЕВР, кражбата на ток от ромите вече е под 10 процента, а над 50 на сто от кражбите са дело на бизнес организации, хотели, фабрики, ресторанти и др., които имат сериозна консумация на енергия.
Проведената дискусията по темата е втора по ред. Предходната беше през 2016 г., когато законът не даваше право на регулатора да определя времето назад, за което са валидни санкциите, както и размерът им. Три години по-късно са извършени доста промени, които дават надежда, че кражбите на ток е възможно да бъдат сведени до минимум с помощта на държавата. От КЕВР се очаква да може да спре кражбите на ток, но ролята на енергийния регулатор е да определя правилата за измерване на количествата, както и начините и правилата за преизчисляване на ползваната, но неотчетена електроенергия – обясни Иван Иванов и още:
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..