Няма основания да се очаква икономическа криза в следващите две години. Ръст на икономиката, макар и забавен, се регистрира както в България, така и в Европа и САЩ. Но дори и да има нова криза, тя би отворила възможност за интересни инвестиционни решения. Тази оптимистична прогноза направиха водещи икономисти и анализатори в рамките на десетото издание на форума „Шумът на парите“
Българският бизнес обаче е изправен пред ключово изпитание – недостиг на работна ръка. Наблюдава се липса както на висококвалифицирани кадри, така и на такива със средна и ниска квалификация. Работодателските организации отдавна настояват за по силна връзка между икономика и образование. Знанието за ключовите умения, нужни на хората през ХХІ век, би насочило образованието в посока, която да бъде от полза както за бизнеса, така и за бъдещите участници в пазара на труда.
На настоящия етап една от превантивните мерки за запазване на качествените служители е работодателят да им покаже, че са уважавани, а резултатите от тяхната работа са видими и помагат за развитието на компаниите, в които работят. По думите на Стефи Андреева – ръководител отдел „Транспорт и логистика“ в Центъра за споделени услуги на американска компания, занимаваща се с покупко-продажба на зърно, добрите служители търсят също позитивна атмосфера и сплотен екип, който да им даде възможност да бъдат полезни с онова, което могат. Според нея, работодателите трябва да са наясно, че макар сега служителят да е удовлетворен от позицията, която заема, след година или по-малко, това може и да не е така, тъй като хората променят своите интереси. Затова е изключително важно служителят да бъде поощряван, а уменията му да бъдат развивани.По време на дискусия в рамките на форума „Шумът на парите“, специално внимание бе отделено на значението на чуждите езици за намиране на добре платена работа. Всеки език е богатство, смята учителят по китайски език Доника Лулева, но истината е, че английският вече е нещо, без което не може. За сметка на това хората, които владеят източни езици, са единици, а значението на тези страни за икономиката и бизнеса ще става все по-голямо.
Ключов фактор за развитието на едно дете от ранна възраст е неговото желание да върви напред, но е важно как ще бъде поощрено то от семейството. Създателят на известна у нас платформа за видеоуроци Дарин Маджаров сподели, че никога не се е задоволявал само с наученото в училище, а винаги е търсел нещо допълнително, участвал и печелил множество състезания, и през цялото време е чувствал подкрепата на своето семейство. Дарин признава, че макар да получава образованието си в чужбина, винаги е мечтал да се върне и да приложи на практика наученото у нас.
Маджаров признава, че идеята за видеоуроците му хрумва, докато е на докторантура в Белгия. Тогава сестра му често звъни, за да и обяснява по телефона различни неща по математика и физика. В един момент еднаквите въпроси стават все повече и той осъзнава, че сестра му бързо забравя онова, което ѝ е обяснил. Тогава решава да записва всичко на видео, което тя да може да гледа винаги, когато пожелае. Скоро обаче започва да получава съобщения от нейни съученици, които му благодарят, че е обяснил уроците им разбираемо и те са успели да ги научат. Дарин разбира, че това, което прави, е изключително полезно и се връща в България, където основава своята компания, в която днес работят над 130 души, създали над 14 000 клипа с уроци и тестове по всички предмети от І до ХІІ клас. Успешно реализираната идея е пример за ключовата роля на образованието, за израстването на бъдещо поколение от успешни, талантливи и будни българи, които ще променят негативните тенденции на пазара на труда, на които сме свидетели днес.
Снимки: profit.bg
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..