Над 80 000 са разболелите се през 2018 година от морбили (дребна шарка) европейски граждани. Повече от 70 са смъртните случаи вследствие на заболяването, което е с 33 повече от предходната 2017 година, съобщават Световната здравна организация и Европейският център за превенция и контрол на болестите. Представителите на двете организации са обезпокоени, тъй като броят на заразените продължава да нараства и в началото на настоящата година в страни като България, Франция, Полша, Чехия, Белгия и Ирландия. Дребната шарка е заболяване, което е възможно да протече с усложнения. Най-често те са свързани с части от отделителната система, слуха, белите дробове и мозъка, а смъртността от подобно заболяване е 1 на 1000. При бременните, заразени с морбили, съществува риск да загубят плода или детето да се роди недоносено. Неврологичните проблеми, предизвикани от прекарана дребна шарка пък, могат да се изявят години по-късно. Затова епидемиолози съветват всеки, който няма алергии, имунни заболявания или други противопоказания, да се ваксинира, за да предпази както себе си, така и околните, които по една или друга причина не са имунизирани.
По повод Европейската имунизационна седмица (24-30 април) беше изнесена актуална статистика, която показва че случаите на морбили в България са 497. Най-много – 146, са болните в София-област. Затихва огнището в Благоевградска област, но се разраства в София-град и София-област. Макар гражданите до 18-годишна възраст да са с покрити от държавата здравни осигуровки и ваксините да са включени към тях, има неваксинирани деца и подрастващи, посочи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев:
Представителят на Европейския офис на СЗО д-р Сидхарта Санкар Датта изтъкна, че ефектът от дадена ваксинация може да бъде само положителен, тъй като благодарение на ваксините има много примери за успешно излекувани и дори забравени в Европа болести като полиомиелита (детски паралич) например.Той апелира медиите и политиците да информират по-активно обществото за ефективността и безопасността на ваксините.
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..