Постоянен фонд за сътрудничество в областта на културата създават страните от Югоизточна Европа /ЮИЕ/. Решението бе взето на среща на Съвета на министрите на културата от ЮИЕ, чийто председател през изминалата година бе България.
Ролята, която изпълнява този съвет през последните 15 години, е особено важна за поддържането на продуктивен диалог и сътрудничество в областта на културата между страните от региона, коментира министърът на културата Боил Банов и допълни, че работата на българското председателство на Съвета на министрите на културата в Югоизточна Европа през последните месеци е била продиктувана от все по-голямото значение на културата и културното наследство в дневния ред на страните от региона.
Проведохме една много ползотворна дискусия, фокусирана върху приноса на културата в международните отношения. На заседанието бе постигнат консенсус около идеята, че в днешния глобализиран и сложен свят, международното културно сътрудничество е от решаващо значение за постигане на добросъседски и по-крепки връзки между страните. Отчетена бе и неизменната роля на културата за изграждане не само на по-сплотени общества, но и за сплотяване на региона, в който всички живеем, обобщи Боил Банов.
Що се отнася до целите на фонда за сътрудничество в областта на културата на страните от ЮИЕ и неговото финансиране, министърът заяви:
Чрез този фонд, финансиран основно чрез бюджетите за култура на страните-членки, ще инвестираме допълнителни средства и енергия в популяризирането на нашите култури, наследство, творчество и иновации, както и ще съдействаме за утвърждаване на положителния образ на региона като цяло. Фондът ще насърчава изпълнението на проекти за регионално и международно културно сътрудничество на основата на координираните действия на страните от Югоизточна Европа и на общите им приоритети. Той ще позволи обединяването на ресурси, улесняването на сътрудничеството и културния обмен.
През следващите месеци предстои да бъдат уточнени конкретните правила, механизми на действие и вноските, които всяка държава-членка от Югоизточна Европа ще дължи за своето членство.
Заседанието на министрите на културата от ЮИЕ в София бе последното в рамките на българското председателство на Съвета на министрите на културата. До 2020 година начело застава Хърватия. Това се случва във важен за страната момент, който съвпада с председателството ѝ на Съвета на ЕС /януари –юни 2020г./, както и с това, че Риека ще бъде следващата Европейска столица на културата, заедно с ирландския град Голуей. Заместник-министърът на културата на Хърватия Ива Храсте-Сочо посочи, че докато е начело на Съвета на министрите на културата, страната ще обърне особено внимание на по-добрата свързаност между държавите в региона, както и намирането на подходящите модели и механизми за повишаване на мобилността на хората на изкуството и експертите в областта на културата.
Снимка: БТА
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни..