Веднага след изборите за Европейски парламент, приключили в неделя, сред участвалите политически сили се заговори за вътрешни промени. Не само сред победените, но и сред победителите. Част от промените няма да са леки и ще отнемат известно време, но общите насоки вече са очертани.
От Брюксел, където участва в неформална среща на европейските държавни и правителствени ръководители, премиерът и лидер на победилата партия ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че в някои местни структури на партията ще има чистка „до корен“. На този етап Борисов уточни само, че има намерение да реформира или изгради наново структурите на партията в Добрич и Плевен, където изборните резултати на ГЕРБ са незадоволителни спрямо постигнатите на предишните европейски избори. Сериозният анализ за представянето на партията предстои по-късно тази седмица, а тогава идеите за промени вероятно не само ще бъдат прецизирани, но и разширени. По неофициална информация, Борисов обмисля дали заместникът му в ГЕРБ Цветан Цветанов да не се раздели и с постовете си в партията, след като вече се оттегли от поста председател на парламентарната й група.
След като ден по-рано бе казала, че няма да подава оставка заради слабото представяне на БСП на изборите, вчера председателят й Корнелия Нинова все пак го направи. В средата на юни партията ще проведе извънреден конгрес, който да приеме или не оставката и да изработи правила за пряк избор на нов председател. Самият избор би станал до края на юли. Лидерът на пловдивските социалисти Георги Гергов призова за оставка и на цялото Изпълнително бюро на БСП, но към момента развития в това отношение няма. В непосредствен план най-важно е решението на партията да прекрати бойкота си на парламента, който дори според част от нейния твърд електорат е груба грешка на партийното ръководство.
Спечелилото трето място Движение за права и свободи няма проблеми с изборните резултати и на този етап не предвижда промени в ръководните си органи. Движението обаче обяви, че избраните за евродепутати Мустафа Карадайъ, лидер на партията и Делян Пеевски се отказват в полза на други кандидати от листата на ДПС.
Депутати от ВМРО твърдят, че изборните резултати са актуализирали идеята за смяна на председателя на парламентарната група на коалицията „Обединени патриоти“ Волен Сидеров, който е лидер на слабо представилата се на евровота партия „Атака“. Преди няколко месеца лидерът на НФСБ Валери Симеонов оттегли доверието си от Сидеров, но тогава ВМРО не го подкрепи. Сега председателят на ВМРО Красимир Каракачанов споделял идеята за сваляне на Сидеров и се надявал Симеонов да застане зад нея. Подобна смяна има потенциал да разтури така наречената малка коалиция на управлението – „Обединени патриоти“, а оттам да предизвика и промени също в изпълнителната власт, а не само в парламента.
Предвид предстоящите местни избори в България през есента, конкретизация на обсъжданите в политическите сили промени може да се очаква в най-кратко време.
В събота облачността ще продължи да се увеличава и до края на деня ще е значителна. Привечер в крайните североизточни райони ще завали дъжд. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще е умерен, с него ще започне да нахлува студен въздух...
Няма задържани за снощните безредици пред Народния театър "Иван Вазов" в София при протест срещу постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Това обяви пред БНТ министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Служебният..
На 8 ноември Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов тържествено отбеляза патронния си празник и навършването на 88 години от откриването си, съобщи БТА. В знак на признателност, пред паметника на дарителя Димитър Ценов венци и..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..