В старопрестолния град Велико Търново се събраха представители от четири континента, обединени от желанието да изучават българските език, традиции, история и настояще. Занятията се провеждат в рамките на 42-ия Международен семинар по български език и култура, организиран от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Министерството на образованието и Община Велико Търново. Форумът бе открит на 15 юли и ще продължи до 4 август.
Обстановката е много приятна, даже времето се оправи! Семинаристите се чувстват много добре. Виждам едни лъчезарни, усмихнати, млади и не толкова млади, но с младежки дух участници, сподели впечатленията си от първите дни на семинара неговият директор проф. д-р Христо Бонджолов и допълни:
Тази година се записаха 110 участника. В момента групата е 100 човека от 36 държави. Още участници очакваме втората седмица. Традиционно най-много са семинаристите от Германия, Русия, Полша, Сърбия. Тази година има и много участници от Китай, за първи път са представени Азербайджан и Виетнам.
Сред семинаристите има студенти-слависти, пенсионери, музиканти, учители, адвокати, преводачи и даже специалист в областта на ядрената енергетика, пристигнал от Великобритания. Някои от тях са с български корени, други са със смесени бракове, трети искат да опознаят нова за тях и различна култура. И тъй като спектърът на участниците е изключително широк, за занятията по български те се разделят на групи според нивото си, обяснява проф. Бонджолов:
Започваме от А0, така да кажем, и свършваме до С2. Това означава от хора, които не знаят азбуката, идват от държави, в които кирилицата е непозната, до преводачи от страни в Европейския съюз. Т.е. езиковото обучение следва европейската рамка А1, А2, В1…, но започваме още по-отначало – от хора, които наистина нямат никаква представа, какво е кирилица.
Предлагаме им едни по-традиционни предмети – история, култура и изкуство на България. Те, наред с българския фолклор и етнография, присъстват постоянно в програмата ни. На семинара задължително фигурират и съвременният български език и българската литература, съвременното българско кино. Тази година сме добавили предмет „Туризъм, многоезичие и превод“ с една от нашите най-опитни преподавателки проф. д-р Людмила Иванова. Така че, стараем се да запазим едно традиционно ниво, но и да има разнообразие.
Предвидени са тематични вечери – на българската литература, занаятите, българската кухня. Освен старопрестолния град Велико Търново, участниците ще видят и перли на възрожденската ни архитектура като Жеравна и Арбанаси.
За тези, които биха желали да се включат в следващите издания на семинара, проф. Христо Бонджолов обяснява:
Три са програмите, по които могат да участват желаещите. Едната е през Министерството на образованието. Това са договори със страни, с които се осъществява междудържавен обмен на изучаващите български и наши студенти, които изучават езика на други държави. За тази категория Великотърновският и Софийският университети получават държавна поръчка. Втората категория са гости на университета по международни договори. Третата категория са хора, сами финансиращи изучаването на български език на международния летен семинар. Необходимата информация е достъпна на сайта на университета. Там има и формуляри, които могат да попълнят желаещите да се включат в програмите, които са дву- и триседмични. Таксата включва всичко – екскурзиите, културната програма и последните четири пълни пансиона, с които завършваме – на море в черноморския курорт Албена.
Снимки: личен архив
В събота, минималните температури ще са между 2° и 3°, в София – около минус 2°. През деня ще е предимно слънчево. Преди обяд, на места в котловините и низините, временно видимостта ще е намалена. Максималните температури ще са от 7° до 11°, в столицата..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св. Кирил и Методий" в Париж и "Надежда" в градовете Сен Назер и Рен. Доц. Спас Ташев от БАН ще ни каже..
В доклад до служебния премиер Димитър Главчев, Министерството на вътрешните работи изтъква, че причина за ескалацията на протеста пред Народния театър “Иван Вазов” са действията на директора на театъра Васил Василев, които не са били съгласувани с..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..