Китара и контрабас, но не в класика, а в джаз – една добре позната музикална колаборация в световен аспект, но не толкова и на родна сцена. Албумът Groovy Jazz, създаден от двама популярни български джаз инструменталисти, Димитър Карамфилов – контрабас и Петър Георгиев – китара, излезе съвсем скоро на музикалния пазар. Вече има своите почитатели и провокира музикалното общество да се говори за него.
Димитър Карамфилов се занимава с музика от ранна възраст. През 2000 година завършва НМУ „Любомир Пипков“, а през 2006-та – НМА „Панчо Владигеров“. Освен като инструменталист, пет години той е преподавал в катедра „Поп и джаз изкуство“ на НМА. От началото на кариерата си до сега, той е свирил на една сцена с част от най-добрите български джазмени – Милчо Левиев, Живко Петров, Теодосий Спасов, Христо Йоцов, Антони Дончев, Михаил Йосифов, Милен Кукошаров и други.
През пролетта на 2017-ма представи своя дебютен авторски проект, озаглавен „Екология“. В началото на юли, на джаз фестивала в София „AtoJazz“ джаз, басистът изнесе концерт, на който отново зарадва меломаните с музиката от този солов проект.
Петър Георгиев или Пешо Китарата, както го наричат приятелите, е свирил в различни проекти с певеца Павел Терзийски, Деси Андонова, Harlem Jazz, Chet Baker tribute и други. И той като своя колега Димитър, започва да свири на китара в подрастваща възраст. Продължава обучението си по джаз китара в България и САЩ, и да се учи от най-добрите в областта. Вече има издаден и солов албум, а любовта към джаза и желанието за композиране събира Митко и Пешо в проекта Groovy Jazz. Той съдържа 10 пиеси, част от тях са стандарти, други – техни авторски. Повече ще разберем от двамата музиканта:
С Митко сме приятели и свирим заедно в различни банди през последните 6-7 години активно. Понякога се налагаше да свирим и в заведения без вокал, само китара и контрабас. Аз имах идея за някои парчета как могат да прозвучат по-добре, а Митко беше направил аранжименти на други пиеси. Така съвсем естествено се получи репертоар от любими наши мелодии, няколко авторски пиеси също направихме. Изпълнявахме ги по тези участия и следяхме хората как реагират. Подбрахме кое е най-добре прието и кое на нас най-много ни допада от тези пиеси. Така се появи албумът Groovy Jazz.
Ето и думите на Димитър Карамфилов:
Авторските пиеси са само на Пешо и той ги е създал точно както е определението за groovy jazz. Усеща се хубавата пулсация, насочена към R&B и соул звученето, има и леки карибски мотиви. Като цяло звученето е камерно, имайки предвид двата инструмента. Но на световната джаз сцена има големи имена, които са намерили място на нея точно в тази конфигурация – китара и контрабас. Сред тях са музиканти като Чарлз Хейдън, Пат Матини и други. Малко или много сме се повлияли от тях, особено в стандартите, които сме избрали за този албум.
Освен музикант, Петър Георгиев е и страстен пътешественик. Обича да обикаля по света и винаги с него е китарата. Така там някъде на Карибите се ражда и една от авторските пиеси, включени в този албум, озаглавена Elmardeaguaverde. Митко добавя бас линията в нея, използва и контрабаса като перкусионен инструмент. GBRagga е другата пиеса, която също е вдъхновена от Карибите. Промоцията на Groovy Jazz беше в столичен клуб, като Атанас Попов – ударни, участва заедно с Митко и Пешо в представянето му.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..