Българско неделно училище ще посреща любознателни деца от септември в английския град Крю. Негов основател е роденият и израснал в Разград Тезджан Сабри. Новото училище се казва „Българче” и ще работи съгласно изискванията и наредбите на Министерство на образованието и науката в България за българските училища зад граница. Идеята за създаването на училището се зароди още преди четири години, когато бях производител на български закуски и доставях банички до българските училища в градовете Манчестър, Нотингам, Бирмингам, Ковънтри и Честър, разказва Тезджан Сабри.
Въпреки наличието на други подобни образователни институции на територията на Великобритания, в града, в който живея няма дори курсове за изучаване на български език. А има достатъчно деца на наши сънародници, които са във възрастта на задължителното образование според българското законодателство. Те учат в английски училища, а ние, родителите, се притесняваме, че ще забравят да пишат и говорят на родния език. Това бе основният мотив да предприема инициативата за съхраняване на българския език сред малчуганите. Те са български граждани и е нужно да запазят и да предадат българското ни наследство на следващото поколение, да ползват езика за себе си, в контактите си със семейството и роднините, казва разградчанинът.
Той обяснява, че всеки сънародник, който има желание детето му да изучава български език може да го запише в новосъздаденото училище. Двете дъщери на Тезджан Сабри – Елиф и Мелис, също ще посещават училището.
В пълен състав е вече и преподавателският колектив, който очаква с нетърпение деца, родители и близки за първия учебен на 15-ти ден септември.
В неделното училище децата ще имат шанс да изучават родния си език – българския, да се запознаят с богатата българска литература, да не забравят историята на България, да се докоснат до изконните български традиции и културни ценности, макар и далеч от Родината. Училището предоставя възможност и за изучаване на народни танци в извънкласна форма, обяснява основателят на учебното заведение.
Тезджан Сабри завършва средно специално образование с отличие в Разград. Дълги години тренира като футболист към местния тим „Лудогорец“, изявява се и като професионален футболен съдия.
Емигрантската ми история започна преди седем години, когато се преселих да живея в Англия със своето семейство. Преместих се в английския град Крю с надеждата да осигуря по-добро бъдеще за децата си, както и спокоен начин на живот, посочва Тезджан. Казва, че той и съпругата му Хаджер имат собствен бизнес – кафене в английски стил, разположено в центъра на града.
На острова разградчанинът продължава със съдийската си кариера и достига четвърто ниво, което му дава право да ръководи срещи от Английската конференция, но след травма на коляното спира със съдийството.
Преди четири години става председател на българската общност в града, а две години по-късно с приятели създават първия български футболен клуб „BG Lion“, с който участват в неделната лига на Англия. През 2017 година, като председател на българската общност Тезджан е домакин на Събора „Нося България в сърцето си“, на който присъстват около 400 българи от различни краища на Англия.
Тезджан споделя, че възнамерява един ден да се завърне в родния си Разград, но не и в близкото бъдеще. „Не само, че сънародниците ни нямат желание да напуснат Англия, но дори се наблюдава тенденцията да се увеличава броят на новите заселници, притеснени, че няма да имат тази възможност след Брекзит, допълва Тезджан Сали.
Снимки: личен архив
Олимпийският шампион Магомед Рамазанов спечели европейската титла по борба в категория до 86 кг свободен стил на шампионата в Братислава. В изключително оспорваната финална схватка българският състезател победи с 9:5 участващия с..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия по транспорт, приемайки на първо четене поправките в Закона за движение по пътищата...
Българската единадесетокласничка Александра Атанасова е сред 27-те победители в 18-ия европейски конкурс по превод за ученици от средните училища Juvenes Translatores, организиран от Генералната дирекция по писмени преводи на Европейската комисия...
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..