Британската туристически компании /с китайско участие/ „Томас Кук“, която е най-старата и една от най-големите в света, фалира и създаде проблеми на 600 000 туристи по всички краища на планетата. Но не само туристите са засегнати, а и хотелиерите, които приемаха доскоро с удоволствие изпратените им от туроператора гости. Това важи с пълна сила и за България, където 350-450 хиляди летовници годишно идваха на ваканция с британската агенция и германския ѝ филиал. Нейната авиационна компания държи над 50% от чартърните полети към летищата във Варна и Бургас. Проблемът при създалата се ситуация е, че вероятността българските хотели да си получат парите за нощувките на гостите е доста малка. Това ще е „цунами“ за българския туризъм, по думите на директора на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов пред Българското национално радио. Той смята, че загубите ще възлязат на около 50 млн. евро. Председателят на организацията на собствениците на хотели Пламен Копчев допусна, че са вероятни фалити на хотели и у нас, "защото това са огромни суми, които не се знае кога ще бъдат платени“. В момента в България има 5 940 туристи, които са пристигнали чрез фалиралата компания, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова. Те постепенно се репатрират с различни авиокомпании.
Не му върви на този летен туристически сезон в България. През лятото бе регистриран спад на броя на чуждестранните туристи между 3 и 6%, компенсиран в известна степен от ръст от 15% на българските туристи, сочат данните на министерството на туризма. Сега обаче изглежда секторът ще трябва да преглътне горчивата хапка на неплатените фактури и да се справи със сериозни финансови проблеми. "Томас Кук" няма свой български филиал и е ползвал услугите на българската туристическа агенция „Астрал Холидейз“. С някои от хотелите компанията е контактувала директно, което още повече ще затрудни и усложни изплащането на дължимите суми. Практиката на "Томас Кук" е да се разплаща 60 дни, след като туристът е напуснал хотела, а понеже компанията приключва финансовата си година през септември, обикновено разплащанията се правят на 1 октомври, разказва хотелиерът Ростислава Димитрова пред сайта „Дневник“. Нейният хотел работи от създаването си с "Некерман", а след това с "Томас Кук", който я придобива. В момента фалиралият британски туроператор дължи 1.5 млн. евро, като в хотела все още има 209 туристи на британския туроператор. Ростислава Димитрова е получила уверение от "Томас Кук", че ще получи дължимите ѝ плащания през октомври. Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм, призова всички засегнати туроператори да потърсят съдействие от Националния борд по туризъм, защото има готовност да помогне за уреждане на взиманията, които туроператорите ще търсят.
Освен преките щети за българския туризъм, с голяма доза вероятност може да се каже, че няма да бъдат реализирани бъдещи пътувания на турпоратора до края на сезона. "Томас Кук" е имал планирани полети до 8 октомври. Очевидно е, че и договорите за 2020 г. също няма да могат да бъдат изпълнени.
Министърът на туризма Николина Ангелкова бе сред първите, които реагираха на вестта за фалита на британската туристическа агенция. Още в понеделник тя заяви, че държавата застава зад българския туристически бизнес и ще направи каквото е по силите й да защити неговите финансови интереси. А във вторник се проведе спешна среща с участието на всички хотелиери и туроператори, които работят с "Томас Кук", с британското посолство и с Комисията за защита на потребителите, както и с всички заинтересовани страни. Загубата за нашия бизнес е в милиони лева, призна министър Ангелкова и изрази притеснение, че този фалит може да има негативен ефект и върху сезон 2020.
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..