Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

26 септември- Европейски ден на езиците

Пишейки на чужди езици, ние уважаваме идентичността и на останалите по-големи или по-малки народи

Европейският ден на езиците, който честваме всяка година на 26 септември от началото на века, е повод да разговаряме с колегите ни от езиковите редакции на Радио България за необходимостта от езиковото многообразие. Многоезичният сайт на БНР предлага теми от и за България на 10 езика – български, албански, сръбски, гръцки, испански, френски, немски, английски, руски и турски. Аз лично не мога да си представя целият свят да говори само на английски език, отбелязва Жоржета Янева от немска редакция. Според нея, информацията, която достига до аудиторията на майчин език е по-достъпна и разбираема за повече хора:


Това е изключително важно, да има на съответен език предавания за чужбина –
казва Жоржета и допълва. - Чрез тях не само популяризираме българската култура и история, но и даваме цялостна информация за случващото се в България. Хората, които работят в езиковите редакции имат огромни познания за културата на своята аудитория. Познават в детайли тяхната политика, начин на живот, дори начин на мислене. Те най-добре знаят как да поднесат съответната информация на даден език. Важно е също да остане многообразието от езици в Европа и не само.

За Десислава Семковска от руска редакция на Радио България всеки език има своя култура, своя специфика, свое звучене, свой смисъл, който понякога остава скрит за човек, ако не е носител на езика.


Тук е нашата роля – да преведем  и да предадем максимално точно спецификата на българския език и тя да бъде разбрана – допълва тя. – Руски език говорят около 350 милиона души, което е почти 5% от населението на планетата, той заема пето място по степен на разпространеност в света. Това е огромна аудитория и мястото на Радио България става все по-голямо. Хубаво е човек да знае няколко езика, но не по-малко важно е хората да се запознаят с културата, обичаите, традицията, историята и спецификата на самия език. Като носители на езика ние знаем изключително много за това, което се случва в съответната държава и можем най-точно да пригодим информацията, да обясним, да допълним това, което хората не знаят, така че те максимално да разберат и възприемат информацията за България, която искаме да предадем оттук.


Въпреки че голяма част от европейците говорят чужди езици, когато се интересуват от по-специфична тематика не винаги могат да намерят информацията, която ги интересува:


Това особено се отнася за по-малките страни, по-малките народи като тези при нас, на Балканите –
казва Ани Дудева от сръбска редакция на Радио България. – Една голяма част от нашата аудитория  например не знае дотолкова добре даден западен език, че да може свободно да чете, а това има значение. За хората е много по-лесно и приятно да намерят това, което ги интересува на собствения си език. Важно е да споменем и българската общност в чужбина и родените зад граница поколения, които искат да запазят идентичността си и българския дух. Ние даваме не само информация, но и приятни, занимателни материали, свързани с България. За една малка страна като нашата е трудно да се намери такъв широк спектър от информация. Ще откриете само теми от политиката и икономическите тенденции. Това, което дава представа за облика и духа на една страна обаче, няма да го намерите в широко разпространените медии. Хубаво е, че все повече хора владеят добре западните езици и това създава удобство при общуването, но това не означава, че малките езици трябва да бъдат обречени. И без това в света те все повече изчезват, но мисля, че ние в Европа имаме и съзнанието, а и средствата да поддържаме чуждоезиково обучение и на такива по-малки езици с цел да опазим онова, което е специфично за нас. Езикът е абсолютно задължителен елемент на националната идентичност. Предавайки, пишейки на чужди езици ние уважаваме идентичността  и на останалите по-големи или по-малки народи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Християн Мицкоски

Македонският премиер отново нападна България, но се жалва, че няма диалог

Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, защото Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат. Думите му пред държавната медия..

публикувано на 24.01.25 в 11:04

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15

Работната седмица завършва с облаци и топло време, на места слабо ще превали

В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..

публикувано на 23.01.25 в 18:35