С брейкинг някога уличните банди разчиствали сметките си, но днес той пълни залите единствено заради шоуто с експлозивни елементи, шеметен ритъм и креативен стил. И макар брейк танците да се доближават до изкуството, те вероятно ще дебютират като спорт на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Тогава сред шестнайсетте най-добри брейк танцьорки в света ще видим и българката Мари Славова (Queen Mary).
Мари печели олимпийската си квота на първите Световни градски игри в Будапеща, където се класира шеста. Момичето от Бургас вече дванайсет години се занимава с брейк и е смятана за една от големите звезди в този спорт – през 2011 г. тя завоюва световната титла за младежи до 16 г., а след това стана и вицесветовен шампион.
Като дете Мари тренира акробатика, но бързо се отказва, защото не вижда свободата в движенията. Пък аз много обичах да бъда свободна, споделя тя. И започва да се чувства волна в заниманията си по паркур – изкуството да преодоляваш препятствия при движение, единствено чрез уменията на собственото ти тяло.Докато един ден, прескачайки оградите, не се запознава с правилните хора, които я отвеждат в залата по брейк. Пленяват я енергията, музиката, цветовете.
В началото родителите ми бяха скептично настроени, но след като постигнах първите си успехи и много се запалих, започнаха да ме подкрепят – спомня си Мари. – Харесва ми да съм различна, а брейкът е нещо различно в България. Но се надявам той все повече да бъде интегриран в нашето общество и все повече хора да се занимават с това, тъй като е много зарибяващо.
Брейк танцьорите печелят публиката с акробатичните си маневри, бързите си стъпки с крака и ръце, въртенията на глава, замръзванията. А допълнителна атракция към сложните им номера са имената, с които те участват в състезанията. Така Мари един ден получава кралска титла от треньора си в Бургас Христо Андонов и става известна в брейк средите като Queen Mary.
Брейкът се развива от дълго време и в момента е много екстремен – добавя шампионката. – Затова и всеки, който се занимава с него, трябва да бъде атлет. Ние имаме диета, постоянно тренираме – така че брейкът не е изкуство, а по-скоро се причислява към спорта.
На състезание брейкърът играе 40-секундно съчетание и с него участва в т.нар. битки. Състезателите се разделят в категории според оценките в предишни шампионати, след което се изправят един срещу друг. На битка се падат по две влизания, т.е. всеки играе два пъти по 40 секунди.
По време на състезанието по-скоро трябва да покажеш страхотна сложност и да я изпълниш в перфектен вид – казва Мари. – Съчетанието може да бъде хореографирано предварително, но има и много импровизация, тъй като никой не знае музиката, на която ще танцува. Така че всичко е на момента.
Освен да се раздава в залата, Мари от малка заляга сериозно над учебниците и днес говори четири езика. Завършва гимназията за романски езици в Бургас, записва медицина в Брюксел, но впоследствие се отказва, тъй като няма възможност да танцува. В момента е студентка по психология в Англия – не само защото чувства дисциплината като част от себе си, но и заради отличните условия за спорт.
За жалост, нещата в България са малко изостанали що се отнася до подкрепа – било финансова или пък морална – казва още Мари. – Това е причината да бъдем доста назад като сила, но същевременно сме изпълнени с надежда и вървим напред.
Мари мечтае някой ден да отвори собствен клуб по брейк в родината, за да предаде опита си на деца. А междувременно я чака олимпиада. Четири години са много време в нашите среди, но със сигурност ще бъда в Париж – като участник, съдя или треньор, зарича се тя.
Снимки: личен архив
Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..
Една от най-големите компании за ремонт на самолети от гражданската авиация избра Бургас за мащабна инвестиция за ремонт и поддръжка на самолети , съобщи Оощина Бургас. Върху 74 дка, в района на летище Бургас, фирмата ще изгради един от най-големите..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..