"Ние имаме нужда да работим в световен мащаб за възраждането на доверието в медиите и връзката им с аудиторията." Това каза пред БНР американският журналист, преподавател и предприемач Пол Глейдър*, който съчетава блестяща кариера в областта на журналистиката (икономика и финанси) с каузата „религиозна журналистика“.
Пол Глейдър преподава в „Кингс колидж“ в Ню Йорк, основава и води няколко журналистически програми в различни държави по света, основател е на компания, която разработва приложения за борба с фалшивите новини. Ето какво сподели при първото си гостуване в България:
Причината да посетя България е, че имахме няколко български журналисти, които участваха в програмата ни в Прага. Смятам, че във Вашата страна има много талантливи умни журналисти. Бих искал да се срещнем с повече от тях и да окуражим участието им в нашите програми, да установим контакт с различни организации като Асоциацията на европейските журналисти в България. Бяхме много въодушевени от срещите с представители на различни университети и се надявам да проведем семинари заедно.
Много са впечатляващи българските храмове, историята на религията в тази страна и в този град и първо неговото име София – Божията мъдрост, – продължава с впечатленията си от България Пол Глейдър. – Изглежда религията присъства навсякъде, дори таксиметровите шофьори често имат закачени кръстчета на огледалата на колите. Въпросът е колко хора наистина познават религията. Има такива, които са дълбоко отдадени на вярата – православни християни, евреи, мюсюлмани, католици, протестанти, една богата екосистема. За мен е много вдъхновяваща историята, връзката с византийския Константинопол, това, че България създава кирилицата и нейния принос към европейската култура.
Мисля, че това е забележително място и бих искал повече американци да го посетят и да има по-голям обмен между нашите страни в различни направления – образование, журналистика, бизнес! Като бизнес репортер и финансов журналист аз знам, че можем да видим чашата наполовина пълна, както и наполовина празна. Аз я виждам пълна, защото прекарах прекрасна седмица тук. Виждам възможности за растеж и за промени. Вие имате 50 университета, може би твърде много, но фактът е, че обществото държи на образованието и мисли за младите хора. Това наистина е хубаво! Ако религиозната свобода и грамотност, свободата на словото и икономическата независимост продължават да си проправят път тук, виждам България на благоприятна траектория, но за това са необходими стабилни институции.
Най-новият проект, по който работя, е свързан с превенцията на дезинформацията,- казва американският журналист и преподавател.– Проблемът, с който се сблъскваме в САЩ, а и на други места по света е, че доверието на хората в медиите спада. Реших да обясня как хората могат да определят дали една медия е добра, дали обозначава кое са факти и кое са мнения, дали се коригира, когато допусне някаква грешка и показва на публиката това и т.н. Бях изненадан да видя, че тази публикация има 1 800 000 преглеждания, че медии я туитват и коментират. С приятели и членове на моя екип решихме да създадем приложение, което прави потребителите по-информирани по отношение на медиите, а медиите по-прозрачни и честни с аудиторията. Защото това е част от „счупеното“ доверие днес. Хората бяха свикнали: имаме този вестник, това радиопредаване, което има такава и такава тематика, нещата бяха ясни. Но днес с twitter, facebook, youtubeпубликата във всяка възраст се чувства объркана, защото се смесват журналистиката и забавлението, журналистите и медиите са принудени да се борят за кликове и се създава информационна мъгла. Ние трябва да възстановим медийната грамотност на публиката. Радвам се да бъда част от една нова индустрия, която възвръща доверието в медиите.
*В продължение на десет години той работи в „Уолстрийт джърнъл“, „Ню Йорк таймс“, „Уошингтън поуст“, „Ню Йоркър“, „Шпигел“, Блумбърг бизнес уийк“ и други издания. Изпълнителен директор е на неправителствената платформа TheMediaProject. Основател е на компанията VettNews, разработваща приложения за борба с фалшивите новини
Снимки: БНР
В събота, минималните температури ще са между 2° и 3°, в София – около минус 2°. През деня ще е предимно слънчево. Преди обяд, на места в котловините и низините, временно видимостта ще е намалена. Максималните температури ще са от 7° до 11°, в столицата..
В доклад до служебния премиер Димитър Главчев, Министерството на вътрешните работи изтъква, че причина за ескалацията на протеста пред Народния театър “Иван Вазов” са действията на директора на театъра Васил Василев, които не са били съгласувани с..
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на събитието, което ще се проведе от днес до 17 ноември т.г., е да образова и вдъхнови участниците да..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през..