2019-а определено беше силна година за българската поп музика – много обичани изпълнители зарадваха с още хитове, а на сцената се появиха и нови открития. С настъпването на последния месец от годината излезе едноименният сингъл от последния албум на Владимир Ампов-Графа „Страничен наблюдател”. Първоначално композицията е за глас и пиано, но благодарение на Румен Бояджиев, който я оркестрира, песента е записана в акомпанимента на камерен ансамбъл „Софийски солисти“.
Най-големите си хитове и песни от новия албум, Графа ще представи на стадион „Българска армия” на 10 юни 2020 г. „Да пея на открито пред десетки хиляди ще е комбинация от споделена музикална емоция, усещане за свобода и обща енергия. Публиката на концертите ми е най-големият катализатор и стимул за успех. Преди дни се разходих по терена на стадион „Българска Армия” – красиво място в сърцето на Борисовата градина, обградено от зеленина − веднага си го представих във вечерта на концерта ”.
„Не бих могъл“ на Pavell & Venci Venc’ със специалното участие на Любо Киров е част от втория албум на хип-хоп дуото, „Upgrade“. Историята на песента започва в една пролетна нощ, когато Pavell & Venci Venc’ се събират да работят в къща на Балкана. След кратък размисъл двамата са единодушни, че лиричният тембър на Любо Киров е най-подходящ за емоционална песен като „Не бих могъл“. Канят го да се включи с телефонно обаждане след полунощ, пускат му демо версията и два дни по-късно, записват с Любо една от най-успешните български поп песни за 2019 г.
В подобен дух е и най-новият сингъл на Pavell & Venci Venc’ „Адрес“ в сътрудничество с певицата ALMA. Тримата се познават от доста време, но за първи път работят заедно. „Направихме парчето в емоционален момент и за трима ни, в който всеки стоеше на прага на нещо ново. Тази песен е истински свеж въздух за нас, а работата ни с ALMA беше толкова лесна и приятна, че накрая се пошегувахме дали да не станем трио“, споделят Pavell & Venci Venc’.
Тук е моментът да споменем най-силния музикален дебют на родната сцена за изминалата година, а именно този на ALMA. Първите й два сингъла „Perfect” и „Don’t Know” не просто се задържаха рекордно време на върха на българските класации, а постигнаха международен успех. MTV, VH1, Spotify, Apple Music, медии в Полша, Русия, Гърция, Румъния и Турция, подкрепиха 16-годишната изпълнителка и й помогнаха за кратко време да постигне впечатляващ успех. ALMA, която сама пише мелодиите и текстовете си, работи с румънския музикален продуцент Monoir. Песента „Out of Control” отново е записана в студиото на „Thrace Music“ в Констанца и е третото творческо сътрудничество между певицата и румънския продуцент.
През октомври Михаела Филева пусна клип към песента „Изгубени в Рая“. Видеото е заснето на красивия гръцки остров Лимнос, а режисьор е Бойко Щонов. За музиката и текста певицата си сътрудничи с Павел Николов (артистичният му псевдоним е Pavell), а песента е част от втория й албум „Нова страница“. По-рано през тази година изпълнителката показа своите различни творчески страни в едноименната песен от албума и летния хит „Латино сеньорита“. През есента Михаела Филева направи своето първо самостоятелно турне, което включваше градовете Пловдив, Благоевград, Велико Търново и Варна.
Мария Илиева − певицата с тридесет № 1 сингъла и многобройни музикални награди, изнесе поредица от концерти в Пловдив, Варна, Бургас и София. Турнето „Всичко – най-доброто от Мария Илиева” представи по нов начин някои от най-големите ѝ хитове като „Лунен сън”, „Крадена любов”, „Нищо“ и др. Големият финал на турнето се състоя на 22 октомври в зала 1 на НДК, където на сцената към Мария Илиева се присъединиха Дидо и Митко Кърнев от рок групата D2, с които Мария преди време направи песента „С теб научих как“, посветена на борбата срещу насилието между деца, пианистът и композитор Живко Петров, Графа и Любо Киров.
Наскоро певицата изненада своите почитателите с първата си песен на испански език. „Fuego“ („Огън“) е дело на румънски екип, който се свързва с Мария Илиева и ѝ предлага да запише песента, и тя бързо се превръща в една от най-пусканите в ефира.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27..