На вниманието на българската публика е изложбата „Дихание“ на гръцкия фотограф Янис Диму. Експозицията в галерия „Синтезис“ представя над 60 черно-бели снимки на дървета, които фотографът е заснемал в продължение на 20 години.
Текстовете към снимките са написани от българския поет и журналист Марин Бодаков и гъркинята Мариана Лефа-Тетене.
Янис Диму е роден в Солун през 1944 г. и е завършил История на изкуството и Рисуване в Чикаго. През 1968 г. се завръща в Гърция, където преподава живопис, философия и фотография. Той е един от основателите на Центъра по фотография в Атина. В продължение на три години (от 1996 до 1999 г.) е бил директор на Центъра по фотография на остров Скопелос, където поставя началото на тамошния Фотографски фестивал.
Снимки на Янис Диму съществуват в колекциите на Националната Библиотека на Франция, в Centre Pompidou и в Maison Européenne de la Photographie в Париж, в Art Institute of Chicago, във фондацията Gulbenkian Modern Art Center в Лисабон, в Tokyo Metropolitan Museum of Photography и в частни колекции. Негови изложби са представяни на авторитетни фестивали като Rencontres d'Arles във Франция и в центрове по фотография като Primavera Fotográfica в Барселона и The Photographers Gallery в Лондон.
Третата изложба на Янис Диму в столичната галерия „Синтезис“ продължава до 4 януари.
Снимки: John Demos и photometria.gr
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир), израснала в украинския Крим и живяла повече от 10 години в Москва, където работи в Радиооркестъра и..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
Филхармоничният оркестър на град Враца – Симфониета – се превръща в пристан за цигуларката Альона Чехова. Родена в руския град Тюмен (западен Сибир),..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и..