След като 15 години не беше изнасял концерти в родината си, през 2019 г. Станислав Хвърчилков зарадва българските си почитатели с две различни програми, за които ще научите от неговото интервю за Радио България.
Ще припомним, че той свири на класическа китара от 30 години. След като завършва НМУ „Любомир Пипков“ в София, музикантът се установява в Лондон. Там продължава при Майкъл Левин в Кралската музикална академия. Има над 20 награди от национални и от международни конкурси за китара, сред които международният конкурс за млади китаристи „Андрес Сеговиа“ в Германия през 2002 г. Носител е на отличието „Музикант на годината“ за 2003-а на предаването Allegro Vivace на БНР. Печели награди и стипендии от Hattori Foundation, Musician Benevolent Fund и Royal Philharmonic Society.
Станислав Хвърчилков е изнасял рецитали в България, Гърция, Дания, Великобритания, Германия и Швейцария. В периода от 2009 до 2016 г. има издадени няколко компактдиска със собствени композиции и аранжименти на известни класически пиеси за китара и за цигулка и китара. Първият му солов авторски албум излезе преди години и се казва First Fruits.
През декември 2018-а получих покана от госпожа Маргарита Димитрова – директор на Празници на изкуствата „Аполония“, да гостувам на фестивала през 2019-а – разказва изпълнителят. – Последно участвах в програмата на престижния форум преди 14 години. Бях много щастлив, че отново ще свиря на тези празници. Подготвих подходящ репертоар – избрах известния квинтет на Бокерини „Фанданго“. Изпълних го с квартет „София“. Преди гостуването ми в Созопол имах концерт и пред софийската публика, в криптата на храм паметника „Св. Александър Невски“, което беше моя сбъдната мечта. Там изпълних мои авторски произведения, мои транскрипции на пиеси от Й. С. Бах и творби от парагвайския композитор Августин Бариос. Тази солова програма представих няколко седмици по-рано и в Лондон. След изявите ми в София и Созопол, аз съм много щастлив от този интерес, който публиката проявява към мен и работата ми.
Станислав Хвърчилков обича да експериментира. Има желание да продължава да пише музика, да свири и да композира и за електрическа китара. Освен преподавателската дейност, той е отворен да свири в различни състави. Не е от изпълнителите, които се концентрират изцяло върху соловата си кариера. Има вече готови нови пиеси и за следващ авторски албум, но е въпрос на време той да бъде издаден.
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..
Plovdiv Jazz Fest празнува тази година своя десети рожден ден с програма с някои от най-големите имена в света на джаза. Есенното издание ще огласи втория по големина град в България - Пловдив, от 1 до 3 ноември с общо шест концерта в основната..
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на започващия днес в Кайро Международен джаз фестивал. Провеждането на известния музикален форум и участието на групата се осъществява с активната подкрепа на Посолството на..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се..