Информациите за опустошителния огън в Австралия пробуди вълна от съпричастност в България. Група млади хора направиха кампания в социалните мрежи и организираха благотворително събитие в подкрепа на пострадалите от природното бедствие животни.
Над 11 000 лева е сумата, събрана в подкрепа на каузата за възстановяване на щетите от пожарите в Австралия. Средствата от благотворителния базар „SOSКоала“ ще бъдат дарени на Световния фонд за дивата природа /WWF - Австралия/, за да подпомогнат лечението, престоя и изхранването на пострадалите коали, а и други животни в специално изградените лечебници.
Макар да изглеждат малко на фона на даренията от филмови звезди и бизнесмени, тези средства са жест на съпричастност с проблем, който голяма част от нашите сънародници, вероятно с право, биха нарекли твърде далечен или дори екзотичен. Истината обаче е, че случилото се в Австралия, неминуемо ще повлияе на всички нас, независимо колко далеч от там се намираме. Според изследване на НАСА, въглеродният диоксид, изхвърлен в атмосферата вследствие на пожарите, е над 250 милиона тона, което е близо половината от количеството, което Австралия изхвърля за година.
Едно от предизвикателствата, свързани с организацията на събития с благотворителна мисия, е да убедиш посетителите, че тяхното дарение си струва, че няма да бъде присвоено и ще бъде похарчено така, че да донесе здраве, радост, утеха или сигурност за нуждаещия се.
Вярно е, че има много събития и каузи, свързани с помощ за нуждаещи се и на мен ми е много мъчно, че не мога да помогна на всеки човек или животно – разказва един от организаторите на благотворителния базар Виолета Въртовска. Това, което установих от опита ми с други подобни базари обаче е, че българинът иска и обича да помага. По този начин мнозинството от хората се чувстват по-полезни и по-добре. Всъщност ние не можем да убедим никого да дари, тъй като ако не подкрепя тази кауза, няма как да му променим мнението.
Запазени дрехи и обувки втора ръка, козметика, бижута и храни, направени специално за събитието, бяха само част от изненадите за многобройната публика. Актьори от НАТФИЗ разкриваха тайните на пантомимата, две момичета представиха на място своята балетна школа, а децата се забавляваха с приготвянето на вегетариански и веган сладкиши, рисуване с къна или върху текстил.
Посланието на това събитие беше да обръщаме повече внимание на малките стъпки, с които можем да допринесем за опазването на околната среда. Специална дискусия запозна възрастните с възможността да живеят с по-малко или почти никакви отпадъци. В ежедневието си често не обръщаме внимание на това колко и какво изхвърляме. Приемаме за даденост десетките пликове у дома и навън, и с всяко пазаруване добавяме по още един към купчината в шкафа. Трудно разградимата пластмаса се съдържа в опаковките на продуктите, в чиниите и приборите за еднократна употреба и къде ли още не. Животът обаче е възможен и без тях, казват младите организатори на „SOSКоала“. „Колкото повече – толкова повече“ е отговорът им на въпроса, какъв е броят на хората, които трябва да заживеят с по-малко отпадъци, за да повлияят положително на природата и климата.
Всяко едно малко усилие и спестяване на пластмаса, оказва огромно влияние – убедена е Виолета. Едно поколение бе нужно на планетата да се замърси. Всяко отказано пликче, спестено фолио или използването на собствена платнена торба за пазар спестява значително количество пластмаса.
„SOS Коала“ не е първото благотворително събитие, което Виолета организира. Нейна идея са два базара за набиране на средства за лечение на близък човек с онкологично заболяване. Уверява ни, че ще продължи да подпомага различни каузи, а следващото голямо събитие, в което ще вложи енергията си, ще е посветено на локален проблем у нас.
Снимки: БГНЕС
Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, защото Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат. Думите му пред държавната медия..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в "България днес" ще научите повече за начина, по който протичат тези занимания и дълготрайните..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..