Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Множество проблеми и недоверие в институциите отключват вълни на недоволство

Снимка: БТА

През последните дни зачестилите прояви на обществено недоволство разкриват пробойни в управлението на премиера Борисов, но без да се отразят съществено на кабинета му, нито пък да доведат до решаване на проблемите. Водната криза в Перник, тоновете боклуци, които се изсипаха в България, екологичната катастрофа с изхвърлянето на пестициди в река Марица, мръсният въздух в големите градове, проблемите с язовирите и водоснабдяването в страната, ратифицирането на СЕТА в парламента накараха много хора да излязат на улицата.

„Доведе ме мисълта, че трябва да се махне боклукът от България, това е страшен проблем за бъдещите поколения – казва Георги Петков, който отбелязва, че причините за протести са много. – Откъде накъде се внасят такива количества, без знанието и съгласието на българите. Околната среда е силно застрашена и този проблем трябва да се решава много спешно.“

Така мисли и Ивайло Здравков, който настоява правителството да подаде оставка: „Научих за протеста от Фейсбук, станах и тръгнах. Картината наистина е много жалка и не виждам как протестите ще доведат до някакъв резултат.“

На същото мнение бе и Атанас Горанов, който подчерта, че хората са много малко. Явно всички тези проблеми са недостатъчно основателни, за да привлекат вниманието на повече граждани и да съборят правителството, както се е случвало преди години.

Според политолога Кънчо Стойчев сегашният кабинет може да се срине само по вътрешни причини, защото е стабилизиран от изборите за Европарламента и местната власт през 2019 г. Същевременно има активна, но неубедителна като алтернатива опозиция в съзнанието на хората. Подобни са вижданията и на социолога Антоний Гълъбов, който смята, че „в страната липсва усещането за съществуващ политически проект, способен да спечели доверието на  мнозинството от българските граждани. В българското общество има голямо търсене на нещо различно. Големият въпрос е в това, че засега това търсене не намира нещо достатъчно вдъхващо доверие.“

Статуквото се запазва заради липсата на алтернатива…

Вероятно затова и четвъртият вот на недоверие към управляващите, поискан от опозицията, пак беше отхвърлен, въпреки, че според политолога Борис Попиванов това е „най-логичното нещо, което може да следва в подобна ситуация“. По думите му "във всяка изборна година проблемите, които не са решени, могат да бъдат "замитани" с твърдението, че това е предизборна кампания на техните опоненти. След това обаче, те се показват на хоризонта.“ Политологът е на мнение, че натрупаното недоволство е срещу една дълго „проточила се рамка на развитие на страната", характеризираща се с липсата на ясна перспектива и на ясно стратегическо мислене. "Водният сектор е актуален пример в момента, но където и другаде да се бутне, се откриват същите проблеми – безстопанственост и безхаберие“ - коментира Попиванов. 

Именно това усещане за безхаберие поражда до голяма степен и апатията сред българите, които не виждат смисъл в протестите като форма, способна да промени статуквото. 

Малцина припознават своите проблеми в тези на другите…

От две години насам протестите са обичайният начин за привличане на вниманието на властимащите, които обаче видимо не се притесняват от народното недоволство. Когато пред Министерския съвет и пред парламента излязоха майките на децата с увреждания, собствениците на избитите заради чума домашни животни и медицинските сестри, малцина подкрепиха протестиращите. Сега също много от минувачите оставаха безучастни към недоволстващите и техните искания. Мнозина са наясно с проблемите, но не са убедени, че с протести се постига нещо, други - предпочитат да изразяват несъгласието си главно в социалните мрежи. 

Като цяло българите, както и техните управници, изглеждат "претръпнали" от протести и "скандални" разкрития. Примерите намираме в отшумелите вече скандали около "апартаментите на властта", къщите за гости, здравната каса и т.п. Сега е актуална аферата с частните лотарии. Но и тя скоро ще премине. "Всяко чудо за три дни!“, обичаме да казваме по нашите земи...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 24 януари 2025 г.

С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..

публикувано на 24.01.25 в 19:00

В края на седмицата температурите ще са пролетни

В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15